PARTNER PORTALU
  • BGK

Zainaugurowano program Erasmus+ w woj. śląskim

  • PAP    4 marca 2014 - 13:07

Program Erasmus+, który zastąpił kilka dotychczasowych unijnych programów edukacyjnych, zainaugurowano we wtorek w woj. śląskim. W poprzednich programach, woj. śląskie było jednym z liderów pod względem liczby złożonych projektów.
Nowy program Unii Europejskiej Erasmus+ działa od stycznia 2014 roku. Zastąpił realizowane w latach 2007-2013 takie programy jak m.in. "Uczenie się przez całe życie" (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig) oraz "Młodzież w działaniu".

Jak podkreśla Anna Wietrzyk ze Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach Erasmus+ jest, to program, który wspiera edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe w całej Europie - obejmuje edukację szkolną, kształcenie zawodowe, szkolnictwo wyższe, edukację dorosłych.

Podczas briefingu prasowego w Katowicach śląski kurator oświaty Stanisław Faber zaznaczył, że w realizowanym w poprzedniej perspektywie programie Comenius szkoły województwa śląskiego były jednym z liderów pod względem liczby złożonych wniosków - np. w 2012 roku na ok. 500 projektów z całego kraju prawie 200 pochodziło z woj. śląskiego. "Liczę na to, że w przypadku Erasmusa+, który dysponuje zdecydowanie większym budżetem i rozciąga się również na inne dziedziny, w tym między innymi sport, śląskie szkoły też będą liderami" - dodał Faber.

Siedmioletni budżet unijnego programu Erasmus+ wyniesie ponad 14 mld 700 mln euro. Polska z tej puli otrzyma około miliarda euro, w tym 102 mln euro w 2014 roku. Ponad jedna trzecia tych środków przeznaczona będzie na szkolnictwo wyższe, np. wymianę zagraniczną studentów.

"To jest bardzo dobra informacja szczególnie dla Śląska, ponieważ w poprzedniej perspektywie finansowej w latach 2007-2013 Śląsk wykorzystał 18 proc. polskiego budżetu przeznaczonego na programy Komisji Europejskiej", "to pokazuje jak aktywne jest środowisko edukacyjne Śląska" - powiedziała b. minister edukacji i posłanka PO Krystyna Szumilas.

Z kwoty przeznaczonej dla Polski ponad 11 proc. skierowanych jest na działania związane z edukacją szkolną, 22 proc. na kształcenie i szkolenia zawodowe, 10 proc. na młodzież, 5 proc. na edukację dorosłych i 33,3 proc. na szkolnictwo wyższe. Dzięki temu uczelnie będą mogły m.in. prowadzić wymianę zagraniczną studentów, utrzymać mobilność kadry naukowej, zapraszać na wykłady profesorów zagranicznych.

W konferencji poświęconej wdrażaniu programu Erasmus+ udział bierze ok. 300 dyrektorów szkół i nauczycieli z województwa śląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.