PARTNER PORTALU
 • BGK

Zajęcia dodatkowe w przedszkolach mogą być opłacane z dotacji z budżetu państwa

 • AT    5 września 2013 - 13:29
Zajęcia dodatkowe w przedszkolach mogą być opłacane z dotacji z budżetu państwa

- Przedszkole powinno być powszechnie dostępne. Głównym celem ustawy przedszkolnej jest zniesienie barier w upowszechnianiu wychowania przedszkolnego. Jedną z nich jest bariera ekonomiczna - informuje MEN.
Dlatego tzw. ustawa przedszkolna wprowadzi od 1 września 2013 roku ograniczenie opłat pobieranych przez gminę od rodziców do maksymalnie 1 zł za każdą dodatkową godzinę ponad minimalnie 5 bezpłatnych godzin.

Czytaj też: Przedszkola za złotówkę. Jak to będzie wyglądać?

Od września 2013 roku gminy otrzymają dotację z budżetu państwa. W tym roku do gmin trafi łącznie prawie 504 mln zł, z czego:

- 171,2 mln zł na rekompensatę wpływów do gmin z tytułu zmniejszonych opłat wnoszonych przez rodziców (średnio w kraju stanowi to około 1/3 wysokości dotacji),
 
- 332,4 mln zł na rozwój wychowania przedszkolnego, w tym poszerzanie oferty przedszkoli (np. poprzez organizację tzw. zajęć dodatkowych) oraz tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego (średnio w kraju stanowi to około 2/3 wysokości dotacji).

Czytaj też: Która gmina dostanie najwięcej na przedszkola?

Jak donosi Ministerstwo Edukacji Narodowej dotacja w 2013 roku wynosi 414 zł na jedno dziecko w wieku od 2,5 do 6 lat w wychowaniu przedszkolnym (przedszkolu, oddziale przedszkolnym i innej formie wychowania przedszkolnego). Oznacza, że na 25-osobowy oddział przedszkolny miesięcznie przekazywana będzie kwota w wysokości 2587,5 zł (do końca 2013 roku 10350 zł).

Czytaj też: MEN nie widzi przeszkód dla zajęć dodatkowych w przedszkolach

Przedszkole nadal może rozszerzać swoją ofertę zajęć o tzw. zajęcia dodatkowe (czyli np. nauka języka obcego, szachy czy garncarstwo). Opłaty dla rodziców za przedszkole nie mogą być jednak z tego tytułu wyższe - podaje resort edukacji. - Dyrektor przedszkola, aby zorganizować prowadzenie zajęć tzw. dodatkowych może:

- powierzyć prowadzenie takich zajęć nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu zgodnie z ich kompetencjami,

- zatrudnić nowych nauczycieli, posiadających odpowiednie kompetencje do prowadzenia konkretnego typu zajęć,

- podpisać umowę z firmą zewnętrzną na prowadzenie takich zajęć (nie zwalnia to dyrektora przedszkola z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i opieki nad nimi).

Jak informuje MEN zajęcia takie jak: rytmika, taniec, zajęcia plastyczne itp. znajdują się w podstawie programowej. Ich realizacja należy do obowiązków przedszkola.
 
- W przypadku tzw. zajęć dodatkowych, które nie mieszczą się w podstawie programowej (np. języki obce) możliwe jest i wskazane zatrudnienie nauczyciela posiadającego odpowiednie kompetencje lub wykorzystanie umiejętności nauczyciela w przedszkolu - donosi ministerstwo.

Zobacz przykładowe dotacje dla samorządów (miasta na prawach powiatu)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • michal, 2013-09-06 01:30:58

  Pani Szumilas, jak pani mogla zrobic takie dranstwo.....
 • Artur z Poznania, 2013-09-05 16:53:52

  Od 01.09.13 trwa na Facebooku podpisywanie petycji o przywrócenie zajęć dodatkowych petycjeid=9887 Na tą chwilę czyli 17.00 05.09.13 jest już ponad 7 tyś podpisów. To wymowny dowód na to ,że rodzice wzieli sprawy w swoje ręce i nie chcą pozwolić MEN na \"równanie szans\" w dół. Dać wszystk...im dzieciom to samo czyli NIC!!!  rozwiń