PARTNER PORTALU
  • BGK

Zajęcia z eneretyki odnawialnej w szkole w Rudzie Śląskiej

  • PAP    11 czerwca 2013 - 15:51
Zajęcia z eneretyki odnawialnej w szkole w Rudzie Śląskiej

Pracownię energetyki odnawialnej wyposażoną m.in. w kolektory słoneczne i panel fotowoltaiczny otwarto we wtorek w jednej ze szkół w Rudzie Śląskiej. Z pracowni będą korzystać od września uczniowie nowego kierunku kształcenia.
Z pracowni będą korzystać uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, którzy we wrześniu rozpoczną naukę zawodu - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. "Udało nam się zorganizować nowoczesną pracownię, w której będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat pozyskiwania energii z sił natury. Energia odnawialna, to obecnie modny kierunek na studiach, kierunek z ogromną przyszłością" - powiedziała dyrektor Zespołu dr Jolanta Szcześniak.

Patronat merytoryczny będzie sprawować nad szkołą Politechnika Śląska w Gliwicach. "Będziemy blisko ze sobą współpracować. Wykładowcy Politechniki Śląskiej będą gościnnie uczestniczyć w zajęciach. Z kolei nasi uczniowie będą mieli okazję - około raz w miesiącu - wziąć udział w zajęciach laboratoryjnych na uczelni" - powiedziała Szcześniak.

Pracownia została wyposażona w wiele urządzeń, które - jak podkreśla nauczyciel zawodu Krzysztof Tułaj - zostaną wykorzystane w dydaktyce. W pracowni umieszczono m.in. panel fotowoltaiczny, trzy kolektory słoneczne, w tym jeden wraz z instalacją, odwracalne ogniwo paliwowe, które wytwarza energię elektryczną z wodoru. W specjalistyczne oprogramowanie do obliczeń zostały wyposażone także komputery.

"Ponadto z zakupionych elementów złożymy nieduży wiatrak o mocy 400 W. Nie moc jest tu istotna, a cele dydaktyczne. Wiatrak zostanie zamontowany na dachu, będzie także dostępne oprzyrządowanie obliczeniowe za pomocą, którego uczniowie wyliczą np. ilość uzyskanej energii elektrycznej z wiatru w naszym rejonie" - powiedział Tułaj.

Celem kierunku - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - jest przygotowanie uczniów do pracy z najnowocześniejszymi systemami energetyki odnawialnej. Uczniowie będą uczyć się m.in. montażu urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, dowiedzą się jak należy je konserwować oraz jak przeprowadzić konieczne naprawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.