PARTNER PORTALU
  • BGK

Zajęcia z olimpijczykami dla gimnazjalistów

  • PAP    17 września 2013 - 07:32
Zajęcia z olimpijczykami dla gimnazjalistów

Medaliści mistrzostw świata i olimpijczycy poprowadzą w 40 miastach Polski w ramach akcji „Kumulacja Aktywności” zajęcia m.in. z łucznictwa, rugby i snowboardu.
Darmowy program skierowany jest do gimnazjalistów. Weźmie w nim udział ponad 1000 uczniów. Autorskie scenariusze zajęć opracowali mistrzowie sportu.. Ich celem jest zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej. Znani i popularni zawodnicy chcą także wzbudzić u podopiecznych sportowego ducha walki.

Jak podkreśliła na poniedziałkowej konferencji w Centrum Olimpijskim w Warszawie dwukrotna mistrzyni igrzysk w strzelectwie Renata Mauer-Różańska, uczniowie nie będą oceniani za to, jak wykonają ćwiczenia.

„Chcę, żeby to były zajęcia dla młodzieży na miarę ich możliwości. Żeby nikt nie musiał się wstydzić, że nie potrafi czegoś zrobić. Chodzi o to, żeby razem ćwiczyć, mieć przyjemność z samego ruchu" - zaznaczyła.

„Kumulacja Aktywności" jest nowym programem Fundacji LOTTO Milion Marzeń. Organizacja przeznaczyła na ten cel milion złotych i zaangażowała do akcji 50 wybitnych sportowców. Od października do marca każdy z nich przeprowadzi około 30 zajęć ogólnorozwojowych.

Ćwiczenia odbywać się będą w 40 miastach w 14 województwach. Wezmą w nich udział co najmniej 20-osobowe grupy gimnazjalistów wyłonione przez sportowców spośród najmniej aktywnej młodzieży.

Niektórzy z prowadzących sprawdzą się przy tej okazji w nowej roli. Anna Jesień, która w lipcu zakończyła lekkoatletyczną karierę, zadebiutuje jako instruktorka touch rugby (najmniej kontaktowa odmiana rugby).

Brązowa medalistka mistrzostw świata z 2007 roku w biegu na 400 m przez płotki zetknęła się z tą dyscypliną podczas pobytu na obozach w Nowej Zelandii.

„Można powiedzieć, że tam jest to sport powszechny. Uprawiają go wszyscy, od dzieci po starsze osoby. Dobre jest w nim też to, że można tworzyć drużyny mieszane" - wspomniała.

Jak dodała, ma nadzieję, że podczas zajęć, które będą odbywały się w Szczytnie, jej podopieczni nauczą się współpracy.

„Będą opracowywać wspólnie plan działania. Pojawi się też chęć zwycięstwa, mała rywalizacja musi być" - podkreśliła.

Pod koniec zajęć ćwiczący pod jej okiem gimnazjaliści będą mogli sprawdzić się w pojedynkach z rówieśnikami z Żywca, którzy będą zgłębiać tajniki touch rugby pod okiem innego utytułowanego lekkoatlety Piotra Haczka, mistrza świata w sztafecie 4x400 m z 1999 roku.

„Mamy porozumienie, że rozegramy mecze na jednym i na drugim terenie. W planie są też nagrody dla uczestników zajęć - marchewkę trzeba powiesić" - zaznaczyła Jesień.

W akcji zachęcania gimnazjalistów do ruchu bierze udział również Marek Kolbowicz. Mistrz olimpijski z Pekinu i czterokrotny mistrz świata w czwórce podwójnej chce zapoznać podopiecznych nie tylko z najlepiej mu znanym wioślarstwem, ale również m.in. z piłką. nożną i ręczną oraz siatkówką

„Będziemy jeździć po Szczecinie i dzieci poznają większość dyscyplin, które są w mieście popularne. Zajęcia z tych, z których nie mam uprawnień, będą prowadzić specjaliści" - powiedział.

Jego zdaniem masowe nieuczestniczenie w lekcjach wf-u w polskich szkołach jest dużym problemem.

„Dyrekcja może uważać, że nie ma z tym żadnego kłopotu, ale wystarczy zapytać woźnych. Oni mają takie specjalne gwoździe, na które nabijają liczne zwolnienia" - podkreślił.

Autorskie zajęcia poprowadzą również m.in. złoty medalista z Pekinu gimnastyk Leszek Blanik oraz zdobywca brązowego krążka w Sydney w kajakarskiej konkurencji K4 Adam Seroczyński.

Jak zaznaczył prezes Fundacji LOTTO Milion Marzeń Bartosz Mielecki, projekt będzie monitorowany na bieżąco, a po jego zakończeniu przeprowadzone zostaną analizy, które wpłyną na decyzję o ewentualnej kontynuacji inicjatywy.

Program „Kumulacja Aktywności" powstał po publikacji badań CBOS na temat aktywności wśród gimnazjalistów. Wynika z nich, że co trzeci uczeń ogranicza zajęcia tylko do lekcji wychowania fizycznego, a sport kojarzy z negatywnymi emocjami. Badania wykazały także, że na dzieci duży wpływ mogą mieć sportowcy, którzy są dla nich autorytetami i wzorami do naśladowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.