PARTNER PORTALU
  • BGK

Zajmą się wnioskiem o referendum ws. 6-latków

  • PAP    21 października 2013 - 18:59
Zajmą się wnioskiem o referendum ws. 6-latków

- Cztery projekty zmian w finansowaniu partii politycznych, wniosek o referendum dot. obowiązku szkolnego dla 6-latków oraz kontynuacja prac nad przepisami o postępowaniu z najgroźniejszymi przestępcami seksualnymi - m.in. tymi sprawami zajmie się w tym tygodniu Sejm.
Posiedzenie, inaczej niż zwykle, potrwa od wtorku do czwartku w związku z misją obserwacyjną polskich parlamentarzystów na wybory prezydenckie w Gruzji, które odbędą się w najbliższą niedzielę. W misji pod przewodnictwem posłanki PiS Małgorzaty Gosiewskiej wezmą udział przedstawiciele wszystkich sejmowych klubów. Polscy parlamentarzyści udają się do Gruzji na zaproszenie tamtejszych władz.

W czwartek po południu Sejm zajmie się czterema poselskimi projektami (PO, Twojego Ruchu, SLD i SP) zmian w ustawie o partiach politycznych zasadach ich finansowania.

Czytaj też: Nie zgłoszono poprawek do noweli ws. 6-latków

PO chce likwidacji finansowania partii z budżetu od 1 stycznia 2014 r. Proponuje wykreślenie ze źródeł dochodów partii politycznych subwencji i dotacji. W ustawie o partiach politycznych miałby pozostać jedynie zapis, według którego "majątek partii politycznej powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów oraz z dochodów z majątku". Według szacunków PO likwidacja subwencji budżetowej przyniesie około 55 mln zł oszczędności rocznie.

Twój Ruch chce, by partie były finansowanie nie z budżetu, a poprzez podatników - na zasadzie dobrowolności. Na rzecz partii podatnik mógłby przeznaczyć 0,5 proc. maksymalnej kwoty należnego podatku dochodowego od osób fizycznych, liczonego od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w danym roku podatkowym. Jak wylicza TR, kwota podatku przekazana na rzecz partii przez podatnika w roku 2013 nie przekraczałaby 4 zł.

SLD proponuje ograniczenie naliczania subwencji do progu 10 proc. uzyskanych głosów; miałoby to wyrównać dysproporcję w wysokości subwencji otrzymywanej przez pojedyncze partie. Sojusz chce też wprowadzenia rejestru wydatków, publikowanego na stronie internetowej partii uzyskującej wsparcie budżetowe.

SP opowiada się za zawieszeniem finansowania partii z budżetu do 31 grudnia 2015; później środki miałyby być przekazywane na dotychczasowych zasadach.

Obecnie partie finansowane są z budżetu z dwóch źródeł: w ramach subwencji oraz dotacji. Dotacja to zwrot za nakłady poniesione na kampanię wyborczą przez partie, które wprowadziły swoich kandydatów do Sejmu, Senatu oraz Parlamentu Europejskiego. Subwencję dostają partie, które w wyborach parlamentarnych przekroczyły próg 3 proc. poparcia oraz koalicje, które pokonały barierę 6 proc. W 2010 r. parlament obniżył subwencję o 50 proc. (ze względu na kryzys gospodarczy).

Również w czwartek posłowie zajmą się obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków, pod którym podpisało się niemal milion osób. Organizatorzy akcji (Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców) chcą, by w referendum obywatele odpowiedzieli, czy są za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków; czy są za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków; czy są za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów; czy są za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej oraz czy są za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.