PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakładają stowarzyszenie, by rozwinąć metropolię

  • PAP    28 czerwca 2011 - 18:37
Zakładają stowarzyszenie, by rozwinąć metropolię

Ponad 50 osób reprezentujących pięć powiatów i trzy miasta z województwa pomorskiego podpisało w Gdańsku deklarację przystąpienia do stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny.
Inicjator powołania Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego (GOM), prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (zabierz głos/oceń prezydenta) przekonuje, że samorządom skupionym w stowarzyszeniu łatwiej będzie pozyskiwać środki z budżetu państwa i Unii Europejskiej, prowadzić kluczowe z perspektywy regionu projekty, ściągać inwestorów oraz promować metropolię, region, kulturę i edukację.

"My, przedstawiciele gmin i powiatów Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, mając na celu stały i szybki rozwój naszych miejscowości, służący poprawie jakości życia mieszkańców naszej metropolii oraz działając w duchu porozumienia i partnerstwa, potwierdzamy chęć nawiązania silniejszej i harmonijnej współpracy na rzecz działań integrujących nasze samorządy" - można przeczytać w podpisanej deklaracji.

Czytaj też: Gdańska metropolia poszerza zasięg

Dokument o przystąpieniu do stowarzyszenia podpisali przedstawiciele powiatów: gdańskiego, kartuskiego, nowodworskiego, puckiego i wejherowskiego oraz miasta: Gdańska, Sopotu (oceń prezydenta) i Tczewa.

Jako pierwsze zadania dla GOM Adamowicz wymienił wykonanie audytu komunikacyjnego i wyznaczenie głównych priorytetów transportowych dla obszaru. - Najważniejsze jest to, że wszyscy razem ustalamy priorytety, nikt nikomu nie narzuca, nie określa; projekt wtedy się powiedzie, kiedy wszyscy mocno się zaangażują, te gminy mniejsze i większe, i największe; jest to stowarzyszenie podmiotów równych sobie, czyli każda jednostka niezależnie od wielkości ma jeden głos - wyjaśnił.

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki (sprawdź notowania prezydenta) jest przekonany, że dzięki stowarzyszeniu gminy będą miały możliwość współpracy w realizacji projektów o znaczeniu ponadlokalnym oraz możliwość ubiegania się o fundusze unijne po 2014 roku, kiedy Unia planuje preferować obszary metropolitalne. Zwrócił uwagę, że GOM jest ostatnim w kraju tworzonym obszarem metropolitalnym. - Mamy konkurencję w kraju i jeśli się nie zjednoczymy, to przegramy u siebie - dodał.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski w rozmowie z dziennikarzami zauważył, że poszczególne gminy i powiaty w aglomeracji trójmiejskiej nie powinny konkurować pomiędzy sobą, ale konkurować np. z Wrocławiem (oceń prezydenta), Poznaniem (zabierz głos/oceń prezydenta), Hanowerem czy Sztokholmem. Liczy na to, że stowarzyszenie może pomóc w poszukiwaniu inwestorów oraz we wspólnej promocji turystycznej.

Deklaracji przystąpienia do stowarzyszenia nie podpisała Gdynia. Prezydent Wojciech Szczurek (sprawdź notowania prezydenta) powiedział, że miasto jest gorącym zwolennikiem metropolii i zachęca do współpracy w ramach Rady Metropolitalnej istniejącej przy marszałku województwa. Uważa, że to w tym gronie należy pracować nad kolejnymi projektami.

Czytaj też: Prezydent nie przekonał do metropolii 

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, do 31 sierpnia samorządy mają przyjąć uchwały o przystąpieniu do stowarzyszenia. Do 15 października stowarzyszenie ma być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Stowarzyszeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Trelemorele, 2011-06-28 20:34:31

    nie ma to jak dobre stowarzyszenie. mozaby mnozyc walory takowych przedsiewziec.