PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończenie nauki w zlikwidowanej szkole

  • PAP    29 czerwca 2012 - 15:58
Zakończenie nauki w zlikwidowanej szkole

Ostatnie zakończenie roku w podstawówce we wsi Lisy pod Baniami Mazurskimi odbyło się w piątek – gmina zlikwidowała szkołę z powodów finansowych.
Walka o ocalenie placówki podzieliła lokalną społeczność. Tegoroczne zakończenie roku szkolnego zapisze się na trwałe w historii maleńkiej mazurskiej wsi Lisy pod Baniami Mazurskimi.

„Tyle pokoleń się w tej szkole uczyło, i ja, i moi starsi bracia, i moi synowie. A teraz koniec. Strasznie smutny to dzień” – przyznał radny gminy Banie Mazurskie i mieszkaniec Lis Marek Baran i przypomniał, że nie tak dawno, bo we wrześniu 2010 roku za sprawą tej szkoły w historii Lis wydarzyła się inna, bardzo radosna sprawa.

„Przyjechała do nas prezydentowa Anna Komorowska na początek roku. Wielki gość, wielka radość, duma. Pani prezydentowej się nasza szkoła podobała. A teraz co? Likwidacja” – dodał radny Baran.

Jedna z matek, która przyprowadziła na koniec roku szkolnego córkę dodała: „Przez cały czas rozdania świadectw miałam gulę w gardle. I żal mi było szkoły, i zła byłam na to, że ta szkoła tak mocno nas podzieliła i takie niefajne emocje to wszystko wyzwoliło”.

W podstawówce w Lisach uczyło się niewiele ponad 40 dzieci. Gmina Banie Mazurskie wyliczyła, że koszt utrzymania ucznia wynosi tu 18 tys. zł i podjęła decyzję o likwidacji szkoły. Taki sam los spotkał szkołę we wsi Żabin. Tyle, że w tamtej miejscowości walki o ocalenie podstawówki nie podjęto, a w Lisach – tak.

„Zaczęliśmy walczyć o ocalenie szkoły bo w tej naszej, małej panuje rodzinna atmosfera. A jak dzieci pojechały na Dzień Dziecka do szkoły w Baniach, gdzie mają trafić, to wróciły przerażone. Chcemy im tego oszczędzić” – powiedziała inna z matek.

<!-- pagebreak //-->KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.