PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończyła się budowa biblioteki akademickiej

  • PAP    7 lipca 2011 - 19:59
Zakończyła się budowa biblioteki akademickiej

Zakończyła się budowa Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej – wspólnego przedsięwzięcia Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Gmach zostanie otwarty pół roku wcześniej niż planowano – wiosną 2012.

Budowa gmachu biblioteki akademickiej rozpoczęła się jesienią 2009 roku. W czwartek władze Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego podpisały z generalnym wykonawcą Mostostalem Warszawa S.A. dokument kończący etap budowlany.

Wkrótce rozpoczną się prace związane z wyposażaniem budynku i przeprowadzką uniwersyteckich bibliotek do jednego gmachu.

„Zgodnie z planem biblioteka akademicka miała zostać otwarta w październiku 2012, ale generalny wykonawca oddał nam gotowy obiekt pół roku wcześniej, dlatego chcemy otworzyć bibliotekę wczesną wiosną, żeby studenci, którzy rozpoczną semestr wiosenno-letni, mogli z niej już korzystać” – powiedział dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej prof. Dariusz Pawelec.

W środowisku akademickim gmach został uznany za jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Czytelnicy będą mogli sami wypożyczać książki, które zostaną ustawione na regałach o długości 50 km, lub wirtualnie zamówić zaopatrzoną w czip książkę.

„Na początek zamierzamy udostępnić 800 tys. woluminów, dlatego nie mogliśmy czekać z instalowaniem czipów w książkach. Pracujemy nad tym już od dwóch lat” – wyjaśnił Pawelec.

Całkowita powierzchnia centrum bibliotecznego wynosi 13 tys. m kw. Będzie to tzw. biblioteka hybrydowa, co oznacza, że będą jednocześnie udostępniane wszystkie typy dokumentów, niezależnie od nośnika, na jakim się znajdują – oprócz książek także czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, multimedialne oraz zbiory dostosowane do osób niepełnosprawnych.

Odbiór kompleksu oznacza, że wkrótce rozpoczną się prace związane z wyposażeniem obiektu w meble, regały, komputery. Kolejnym i ostatnim etapem będzie wdrożenie systemów samoobsługi wypożyczeń i zabezpieczenia zbiorów przed kradzieżą. Jak powiedział dyrektor biblioteki, systemy muszą współpracować z czipami, bramkami wejściowymi, oprogramowaniem, tylko wtedy będzie możliwe „bezobsługowe wypożyczanie i oddawnie książek”.

Biblioteka będzie niemal całkowicie zautomatyzowana. Dzięki temu rozwiązaniu do obsługi prawie 2 mln woluminów (tyle książek zostanie udostępnionych w etapie końcowym) zatrudnionych zostanie najwyżej kilkunastu pracowników.

Inwestycja pochłonie 80 mln zł, z czego prawie 53 mln zł wyłożył Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Poza UE i uczelniami projekt współfinansują również samorząd województwa śląskiego, miasto Katowice oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.