Zalewska: Będziemy wspierać rodziców i kontrolować samorządy

Będziemy wspierać rodziców dzieci sześcioletnich, którzy chcą, by chodziły one nadal tego samego przedszkola - zadeklarowała we wtorek (1 marca) minister edukacji Anna Zalewska. Zapowiedziała kontrole uchwał samorządów m.in. dotyczących przedszkoli.
Zalewska: Będziemy wspierać rodziców i kontrolować samorządy
Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice (fot.:pixabay.com)

Deklaracje takie szefowa MEN złożyła we wtorek (1 marca) po blisko trzy godzinnym spotkaniu z rodzicami 6- i 7-letnich dzieci, którzy mają wątpliwości związane z rekrutacją swoich dzieci do szkół i przedszkoli.

Na spotkanie w siedzibie resortu edukacji przyszli rodzice, którzy chcą, by ich 6-letnie dzieci odbyły roczne obowiązkowe wychowanie przedszkolne w tych samych przedszkolach, do których chodzą obecnie oraz rodzice dzieci 7-letnich, którym jako sześciolatkom odroczono obowiązek szkolny.

Według minister rodzice nie mają wątpliwości, czy 6-, czy 7-latka posłać do pierwszej klasy, lecz mają problemy z działaniami samorządu, które są "niezgodne z prawem lub na granicy prawa". Jak podała, problem dotyczy Warszawy. "Grzegorz Schetyna (przewodniczący PO - PAP) powiedział, że rozpoczął wojnę totalną. Tak, w Warszawie jest wojna totalna, w której zakładnikami są rodzice i dzieci" - podkreśliła.

Zdaniem szefowej MEN, władze Warszawy lekceważą przepisy ustawy, chcą ograniczyć wolność rodzica.

"Mamy manipulacje przy rekrutacji, mamy dezinformację rodziców dokonywaną przez dyrektorów przedszkoli i dyrektorów szkół" - powiedziała Zalewska. Jak mówiła, polega to na tym, że informują rodziców, że nie ma miejsca dla ich dziecka w przedszkolu oraz że będą tworzone "jakieś filie i oddziały zamiejscowe". Zaznaczyła, że są to działania niezgodne z prawem.

Minister przypomniała, że to rodzice decydują, czy ich sześcioletnie dziecko będzie w ramach rocznego obowiązkowego wychowania przedszkolnego chodzić do przedszkola, w którym było wcześniej, pójdzie do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, czy też rozpocznie naukę w I klasie.

"Będziemy próbowali wspierać rodziców. Po pierwsze: sprawdzimy systemy rekrutacyjne, dlatego że one są nieprawidłowo skonstruowane. Nie może być systemu rekrutacyjnego, który jest wbrew ustawie. Po drugie: będziemy na spotkaniach z burmistrzami. Zachęcamy rodziców, by spotykali się z burmistrzami dzielnic po to, by (...) powiedzieli, że łamią przepis i ewidentnie nie chcą się do przepisu stosować" - powiedziała Zalewska.

Poinformowała, że wojewodowie będą szczegółowo badać uchwały samorządów dotyczące sieci szkół i przedszkoli. Zapowiedziała, że zwróci się do kuratorów oświaty, przede wszystkim mazowieckiego kuratora oświaty, żeby spotkał się z dyrektorami przedszkoli. "Nie może być tak, że wisi na przedszkolu baner: +Przyjmujemy dzieci od 3 do 5 lat. Sześciolatki zapraszamy do szkoły+, bo to nie gmina decyduje, gdzie dziecko będzie chodziło, tylko rodzic" - zaznaczyła.

Luty, marzec i kwiecień to czas, gdy samorządy przeprowadzają rekrutację do przedszkoli oraz zapisy do pierwszych klas szkół podstawowych. W pierwszej kolejności przyjmowane są dokumenty od rodziców, którzy chcą, by ich dziecko kontynuowało wychowanie przedszkolne w placówce, do której uczęszcza. W Warszawie termin składania takich dokumentów upłynął w poniedziałek. We wtorek rozpoczęło się przyjmowanie dokumentów od rodziców ubiegających się o przyjęcie dziecka do przedszkola.

Zgodnie z uchwaloną w grudniu ub.r. nowelizacją ustawy o systemie oświaty od 1 września tego roku zniesiony zostaje obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków. Dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym.

W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje prawo dzieci pięcioletnich do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci czteroletnich. Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 r.

Nowelizacja przewiduje, że dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Nowelizacja umożliwia też rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy w tym roku szkolnym posłali je do I klasy, ponowne zapisanie ich do I klasy w przyszłym roku. Analogiczne prawo do powtórzenia roku na wniosek rodziców otrzymały też dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. obecnie uczące się w II klasie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pani minister od oświaty wszystko "uporządkowała i naprawiła", widzimy efekty a będzie jeszcze ciekawiej.....

rodzic2latka, 2016-03-08 16:49:20 odpowiedz

Do też rodzic: Ustawa o ktorej rozmawiamy i ktora jest tak bezczelnie naginana i nierespektowana przez niektore samorządy dotyczy 6 LATKÓW. Nigdzie w ustawie nie jest napisane ze 6 latek ma ustąpić miejsca w przedszkolu 3 latkowi. Zgodnie z ustawą to właśnie 6 latek ma pierwszeństwo do kontynuowania... nauki w przedszkolu jeśli rodzic wyrazi taka wolę. Podnoszenie argumentów ze 3 latki ważniejsze i innych takich ktore ostatnio slysze czesto w rozmowach z dyrekcją swojego przedszkola nie jest zasadne w temacie tej ustawy. rozwiń

Tata6LATKA, 2016-03-02 20:19:50 odpowiedz

W SOSNOWCU JEST TO SAMO . Pełna manipulacja i straszenie oddziałami pozaprzedszkolnymi aby tylko rodzice sami dali dziecko do szkoly. Prezydent Sosnowca na 16.03. zwołał dla rodziców DEBATĘ na ktorej pewnie będzie ział propagandą zgodną nie z linia Ustawy a z linią samorządu (rządzi PO). Proszę nagł...aśniac sprawę że nie tylko w Warszawie takie rzeczy sie dzieją !!!! rozwiń

Tata6LATKA, 2016-03-02 20:16:45 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE