PARTNER PORTALU
 • BGK

Zalewska: Będziemy wspierać rodziców i kontrolować samorządy

 • PAP    1 marca 2016 - 22:12
Zalewska: Będziemy wspierać rodziców i kontrolować samorządy
Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice (fot.:pixabay.com)

Będziemy wspierać rodziców dzieci sześcioletnich, którzy chcą, by chodziły one nadal tego samego przedszkola - zadeklarowała we wtorek (1 marca) minister edukacji Anna Zalewska. Zapowiedziała kontrole uchwał samorządów m.in. dotyczących przedszkoli.
Deklaracje takie szefowa MEN złożyła we wtorek (1 marca) po blisko trzy godzinnym spotkaniu z rodzicami 6- i 7-letnich dzieci, którzy mają wątpliwości związane z rekrutacją swoich dzieci do szkół i przedszkoli.

Na spotkanie w siedzibie resortu edukacji przyszli rodzice, którzy chcą, by ich 6-letnie dzieci odbyły roczne obowiązkowe wychowanie przedszkolne w tych samych przedszkolach, do których chodzą obecnie oraz rodzice dzieci 7-letnich, którym jako sześciolatkom odroczono obowiązek szkolny.

Według minister rodzice nie mają wątpliwości, czy 6-, czy 7-latka posłać do pierwszej klasy, lecz mają problemy z działaniami samorządu, które są "niezgodne z prawem lub na granicy prawa". Jak podała, problem dotyczy Warszawy. "Grzegorz Schetyna (przewodniczący PO - PAP) powiedział, że rozpoczął wojnę totalną. Tak, w Warszawie jest wojna totalna, w której zakładnikami są rodzice i dzieci" - podkreśliła.

Zdaniem szefowej MEN, władze Warszawy lekceważą przepisy ustawy, chcą ograniczyć wolność rodzica.

"Mamy manipulacje przy rekrutacji, mamy dezinformację rodziców dokonywaną przez dyrektorów przedszkoli i dyrektorów szkół" - powiedziała Zalewska. Jak mówiła, polega to na tym, że informują rodziców, że nie ma miejsca dla ich dziecka w przedszkolu oraz że będą tworzone "jakieś filie i oddziały zamiejscowe". Zaznaczyła, że są to działania niezgodne z prawem.

Minister przypomniała, że to rodzice decydują, czy ich sześcioletnie dziecko będzie w ramach rocznego obowiązkowego wychowania przedszkolnego chodzić do przedszkola, w którym było wcześniej, pójdzie do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, czy też rozpocznie naukę w I klasie.

"Będziemy próbowali wspierać rodziców. Po pierwsze: sprawdzimy systemy rekrutacyjne, dlatego że one są nieprawidłowo skonstruowane. Nie może być systemu rekrutacyjnego, który jest wbrew ustawie. Po drugie: będziemy na spotkaniach z burmistrzami. Zachęcamy rodziców, by spotykali się z burmistrzami dzielnic po to, by (...) powiedzieli, że łamią przepis i ewidentnie nie chcą się do przepisu stosować" - powiedziała Zalewska.

Poinformowała, że wojewodowie będą szczegółowo badać uchwały samorządów dotyczące sieci szkół i przedszkoli. Zapowiedziała, że zwróci się do kuratorów oświaty, przede wszystkim mazowieckiego kuratora oświaty, żeby spotkał się z dyrektorami przedszkoli. "Nie może być tak, że wisi na przedszkolu baner: +Przyjmujemy dzieci od 3 do 5 lat. Sześciolatki zapraszamy do szkoły+, bo to nie gmina decyduje, gdzie dziecko będzie chodziło, tylko rodzic" - zaznaczyła.

Luty, marzec i kwiecień to czas, gdy samorządy przeprowadzają rekrutację do przedszkoli oraz zapisy do pierwszych klas szkół podstawowych. W pierwszej kolejności przyjmowane są dokumenty od rodziców, którzy chcą, by ich dziecko kontynuowało wychowanie przedszkolne w placówce, do której uczęszcza. W Warszawie termin składania takich dokumentów upłynął w poniedziałek. We wtorek rozpoczęło się przyjmowanie dokumentów od rodziców ubiegających się o przyjęcie dziecka do przedszkola.

Zgodnie z uchwaloną w grudniu ub.r. nowelizacją ustawy o systemie oświaty od 1 września tego roku zniesiony zostaje obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków. Dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • rodzic2latka, 2016-03-08 16:49:20

  Pani minister od oświaty wszystko "uporządkowała i naprawiła", widzimy efekty a będzie jeszcze ciekawiej.....
 • Tata6LATKA, 2016-03-02 20:19:50

  Do też rodzic: Ustawa o ktorej rozmawiamy i ktora jest tak bezczelnie naginana i nierespektowana przez niektore samorządy dotyczy 6 LATKÓW. Nigdzie w ustawie nie jest napisane ze 6 latek ma ustąpić miejsca w przedszkolu 3 latkowi. Zgodnie z ustawą to właśnie 6 latek ma pierwszeństwo do kontynuowania... nauki w przedszkolu jeśli rodzic wyrazi taka wolę. Podnoszenie argumentów ze 3 latki ważniejsze i innych takich ktore ostatnio slysze czesto w rozmowach z dyrekcją swojego przedszkola nie jest zasadne w temacie tej ustawy.  rozwiń
 • Tata6LATKA, 2016-03-02 20:16:45

  W SOSNOWCU JEST TO SAMO . Pełna manipulacja i straszenie oddziałami pozaprzedszkolnymi aby tylko rodzice sami dali dziecko do szkoly. Prezydent Sosnowca na 16.03. zwołał dla rodziców DEBATĘ na ktorej pewnie będzie ział propagandą zgodną nie z linia Ustawy a z linią samorządu (rządzi PO). Proszę nagł...aśniac sprawę że nie tylko w Warszawie takie rzeczy sie dzieją !!!!  rozwiń