Zalewska: na przełomie stycznia i lutego nowa podstawa dla "zerówek"

Na przełomie stycznia i lutego, a najpóźniej do połowy lutego znowelizowane zostanie rozporządzenie o podstawie programowej wychowania przedszkolnego, zmieniające sposób uczenia w "zerówkach" - poinformowała minister edukacji Anna Zalewska.
Zalewska: na przełomie stycznia i lutego nowa podstawa dla "zerówek"
Rozporządzenie musi zostać podpisane na przełomie stycznia i lutego (fot. Flickr/woodleywonderworks/CC BY-NC-ND 2.0)

Zapowiedziana przez nią zmiana podstawy programowej to konsekwencja nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków. Podczas prac nad projektem noweli minister edukacji informowała, że do "zerówek", w których w myśl noweli od września będą uczyć się sześciolatki, wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia.

W piątek podczas briefingu dla dziennikarzy w MEN Zalewska, mówiąc o podpisanej w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli powiedziała: "Musimy w tej chwili przygotować tylko jedną nową podstawę programową - do zerówki. Dlatego, że zostawiliśmy obniżenie wieku szkolnego - po prostu jest zerówka, w której dzieci będą się uczyć bawiąc".

Pytana, kiedy można się spodziewać nowej podstawy dla "zerówek", zaznaczyła, że rozporządzenie musi zostać podpisane na przełomie stycznia i lutego. "Musimy to zrobić najpóźniej do połowy lutego, dlatego by przygotować nauczycieli, by wiedzieli w jakim rytmie pracować, by we wrześniu sześciolatek w przedszkolu po prostu się uczył" - powiedziała.

"Mamy kilka propozycji. Ponieważ jest sporo ekspertów właśnie z edukacji wczesnoszkolnej, na której myślę wszystkim nam zależy, to w bardzo szybkim czasie tę podstawę będziemy mogli pokazać. Mało tego, rozmawiam z nauczycielami przedszkoli, którzy mówią, że są gotowi do tej zmiany, bardzo się z niej cieszą" - dodała minister.

Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, która prawnie ma formę rozporządzenia, określa co przedszkolak, a później uczeń musi umieć i wiedzieć na zakończenie każdego etapu kształcenia począwszy od przedszkola, a kończąc na szkole ponadgimnazjalnej włącznie.

Pod koniec listopada, niedługo po objęciu urzędu ministra edukacji Zalewska spotkała się w siedzibie resortu z Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, zabiegającymi o przywrócenie wieku obowiązku szkolnego w wieku siedmiu lat, oraz z ekspertami związanymi ze Stowarzyszeniem.

Podczas tego spotkania jedna z ekspertek Dorota Dziamska przekazała szefowej MEN projekt podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego dla klas I-III przygotowany pod jej kierunkiem przez zespół nauczycieli współpracujących z Pracownią Pedagogiczną im. Ryszarda Więckowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

W tym roku POwstał pierwszy raz obowiązek uczenia języka nowożytnego przez nauczycieli przedszkoli. Dlaczego zatem taki obowiązek nie objął nauczycieli klas I-II-III aby POsiedli umiejętność i studia POdyplomowe oraz certyfikaty międzynarodowe z języka nowożytnego, informatyki, plastyki, muzyki, Aka...demii Wychowania Fizycznego??!! POdkreślam, że certyfikat do nauczania języka nowożytnego nie jest nadawany nawet absolwentom tegoż języka, ale jest do zdobycia poprzez międzynarodowe egzaminy! rozwiń

Grażyna, 2016-01-19 07:08:02 odpowiedz

Do Marcin: Nie do końca. zmieniając podstawę dla I-III (6 latki w szkole) dorzucono materiał z zerówki. Dzieci prze 3 lata miały realizować program klasy 0 i I-III, bo podstawy I-III nie okrojono. I tak przez 3 lata, dzieci młodsze o rok miały realizować 4 letnią podstawę. Proszę to spróbować zrobić..., bawiąc się z dziećmi na dywanie. Bo dywany i zabawa z dziećmi w klasie były najważniejsze! Parodia! rozwiń

nauczyciel, 2016-01-09 17:11:48 odpowiedz

Wyszło na to samo, ale wypowiadający się na temat podniesienia wieku szkolnego nie znali programów obowiązujących po zmianach w klasie 0 i I-III. To co będzie teraz w klasie 0 po wprowadzonych zmianach, było w klasie I. Dzieci 6-letnie będą uczyły się tego, co do tej pory dzieci 6- letnie, tylko nie... w klasie I, ale w 0. Chcieliście zmian- macie bez zmian, ale jakby ze zmianami. Zaskoczyło mnie to szalenie. rozwiń

Marcin, 2016-01-08 17:38:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE