PARTNER PORTALU
 • BGK

Zalewska: na przełomie stycznia i lutego nowa podstawa dla "zerówek"

 • PAP    8 stycznia 2016 - 17:13
Zalewska: na przełomie stycznia i lutego nowa podstawa dla "zerówek"
Rozporządzenie musi zostać podpisane na przełomie stycznia i lutego (fot. Flickr/woodleywonderworks/CC BY-NC-ND 2.0)

Na przełomie stycznia i lutego, a najpóźniej do połowy lutego znowelizowane zostanie rozporządzenie o podstawie programowej wychowania przedszkolnego, zmieniające sposób uczenia w "zerówkach" - poinformowała minister edukacji Anna Zalewska.
Zapowiedziana przez nią zmiana podstawy programowej to konsekwencja nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków. Podczas prac nad projektem noweli minister edukacji informowała, że do "zerówek", w których w myśl noweli od września będą uczyć się sześciolatki, wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia.

W piątek podczas briefingu dla dziennikarzy w MEN Zalewska, mówiąc o podpisanej w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli powiedziała: "Musimy w tej chwili przygotować tylko jedną nową podstawę programową - do zerówki. Dlatego, że zostawiliśmy obniżenie wieku szkolnego - po prostu jest zerówka, w której dzieci będą się uczyć bawiąc".

Pytana, kiedy można się spodziewać nowej podstawy dla "zerówek", zaznaczyła, że rozporządzenie musi zostać podpisane na przełomie stycznia i lutego. "Musimy to zrobić najpóźniej do połowy lutego, dlatego by przygotować nauczycieli, by wiedzieli w jakim rytmie pracować, by we wrześniu sześciolatek w przedszkolu po prostu się uczył" - powiedziała.

"Mamy kilka propozycji. Ponieważ jest sporo ekspertów właśnie z edukacji wczesnoszkolnej, na której myślę wszystkim nam zależy, to w bardzo szybkim czasie tę podstawę będziemy mogli pokazać. Mało tego, rozmawiam z nauczycielami przedszkoli, którzy mówią, że są gotowi do tej zmiany, bardzo się z niej cieszą" - dodała minister.

Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, która prawnie ma formę rozporządzenia, określa co przedszkolak, a później uczeń musi umieć i wiedzieć na zakończenie każdego etapu kształcenia począwszy od przedszkola, a kończąc na szkole ponadgimnazjalnej włącznie.

Pod koniec listopada, niedługo po objęciu urzędu ministra edukacji Zalewska spotkała się w siedzibie resortu z Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, zabiegającymi o przywrócenie wieku obowiązku szkolnego w wieku siedmiu lat, oraz z ekspertami związanymi ze Stowarzyszeniem.

Podczas tego spotkania jedna z ekspertek Dorota Dziamska przekazała szefowej MEN projekt podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego dla klas I-III przygotowany pod jej kierunkiem przez zespół nauczycieli współpracujących z Pracownią Pedagogiczną im. Ryszarda Więckowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Grażyna, 2016-01-19 07:08:02

  W tym roku POwstał pierwszy raz obowiązek uczenia języka nowożytnego przez nauczycieli przedszkoli. Dlaczego zatem taki obowiązek nie objął nauczycieli klas I-II-III aby POsiedli umiejętność i studia POdyplomowe oraz certyfikaty międzynarodowe z języka nowożytnego, informatyki, plastyki, muzyki, Aka...demii Wychowania Fizycznego??!! POdkreślam, że certyfikat do nauczania języka nowożytnego nie jest nadawany nawet absolwentom tegoż języka, ale jest do zdobycia poprzez międzynarodowe egzaminy!  rozwiń
 • nauczyciel, 2016-01-09 17:11:48

  Do Marcin: Nie do końca. zmieniając podstawę dla I-III (6 latki w szkole) dorzucono materiał z zerówki. Dzieci prze 3 lata miały realizować program klasy 0 i I-III, bo podstawy I-III nie okrojono. I tak przez 3 lata, dzieci młodsze o rok miały realizować 4 letnią podstawę. Proszę to spróbować zrobić..., bawiąc się z dziećmi na dywanie. Bo dywany i zabawa z dziećmi w klasie były najważniejsze! Parodia!  rozwiń
 • Marcin, 2016-01-08 17:38:16

  Wyszło na to samo, ale wypowiadający się na temat podniesienia wieku szkolnego nie znali programów obowiązujących po zmianach w klasie 0 i I-III. To co będzie teraz w klasie 0 po wprowadzonych zmianach, było w klasie I. Dzieci 6-letnie będą uczyły się tego, co do tej pory dzieci 6- letnie, tylko nie... w klasie I, ale w 0. Chcieliście zmian- macie bez zmian, ale jakby ze zmianami. Zaskoczyło mnie to szalenie.  rozwiń