PARTNER PORTALU
 • BGK

Zalewska: Nie można prowadzić działalności politycznej na terenie szkoły

 • PAP/AT    10 lutego 2017 - 13:15
Zalewska: Nie można prowadzić działalności politycznej na terenie szkoły
Ustawa o systemie oświaty zakazuje działalności i agitacji politycznej na terenie szkoły (fot.men.gov.pl)

• W ustawie o systemie oświaty jest jednoznacznie zapisane, że na terenie szkoły nie można prowadzić działalności, ani agitacji politycznej - powiedziała w Sejmie minister edukacji Anna Zalewska.
• Podkreśliła, że komisja dyscyplinarna, to niezależne ciało.
Posłanka PO Monika Wielichowska zgłosiła wniosek o przerwę w Sejmie, aby przedstawiciel rządu wyjaśnił opinii publicznej, dlaczego nauczycielki z Zabrza stanęły przez komisją dyscyplinarną w Śląskim Kuratorium Oświaty w Katowicach. "Domagamy się natychmiastowego umorzenia tego niedorzecznego sądu. Domagamy się poszanowania demokracji i wolności, przestrzegania konstytucji" - podkreśliła.

"Dlaczego w Polsce są próby zastraszania za swoje poglądy? Dlaczego kontynuowana jest nadal walka z kobietami? Dlaczego wprowadzane są represje?" - pytała posłanka Platformy.

Nauczycielka, która 3 października ub. r. podczas tzw. czarnego protestu wraz z koleżankami przyszła do pracy ubrana na czarno, stanęła w piątek przed komisją dyscyplinarną w Śląskim Kuratorium Oświaty w Katowicach. Jej pełnomocnik wnosi o uniewinnienie.

"Komisja dyscyplinarna to niezależne ciało, utworzone przy każdym wojewodzie, składające się z osób o wysokiej etyce i dużej wrażliwości. Jakiekolwiek wystąpienia są ingerencją w niezależność tego ciała. Poczekajmy na decyzję tejże komisji" - powiedziała szefowa MEN. Apelowała też, aby "uszanować wrażliwość rodziców".

Zalewska podkreśliła przy tym, że w ustawie o systemie oświaty jest jednoznacznie zapisane, iż na terenie szkoły nie można prowadzić działalności politycznej, ani agitacji politycznej.

Podczas ogólnopolskiego protestu 12-osobowa grupa ubranych na czarno nauczycielek i pracownic Zespołu Szkół Specjalnych nr 39 w Zabrzu na przerwie, kiedy nie sprawowały opieki nad dziećmi, zrobiły sobie wspólne zdjęcie, które zostało później umieszczone na prywatnym profilu w portalu społecznościowym. Sprawę nagłośnił ich kolega z pracy, udostępniając zdjęcie oraz informując m.in. resort oświaty i kuratorium.

Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego, zachowanie obwinionej uchybiło godności zawodu nauczyciela.

Inne nauczycielki z zabrzańskiej szkoły mają stanąć przed komisją dyscyplinarną w najbliższym czasie. W piątek przed kuratorium przybyli politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, by - jak mówili - wesprzeć obwinione.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (11)

 • Wolny Sokół, 2017-02-25 01:38:18

  Polska Szkoła zawsze była miejscem kształtowania charakterów, wychowania w duchu wiary, patriotyzmu, piękna i prawdy. Nawet w czasach zniewolenia w okresie zaborów, okupacji niemieckiej i powojennej sowieckiej zdała egzamin. Walczyła i wypełniała swe zadania. To dzięki wspaniałym nauczycielom ich od...daniu w służbie dla ojczyzny i miłości dla dzieci i młodzieży wyrastały pokolenia które nieustannie dążyły do wolności i sprawiedliwości. Wdzięczni bądźmy im za to i pamiętajmy o nich. Po 1998 szkolnictwo zaczęto niszczyć w różny sposób przez różne ośrodki. Plany wynarodowienia i zniszczenia ducha w narodzie najlepiej zacząć od młodych kiedy jeszcze są bezbronni-. wiedzieli o tym nasi wrogowie. Dzięki Bogu naród się obudził - zaczyna się nowe, trzeba odbudować nasz kraj ze zniszczeń jakich dokonali ci co dbali tylko o swój interes służąc złym obcym. Wstać z kolan i już nigdy nie pozwolić się zniewolić, Być dumnym że się jest Polakiem i walczyć o szczęście na tej kochanej ziemi jak nasi dziadowie. i być jej wiernym.Jest w Narodzie siła a w nauczycielstwie wielu co nie pozwolą by kodziarze, lewacy i zedempowcy i różnej maści gendery wprowadzali swoje brudne rozgrywki polityczne do szkół. Szkoła ma być chroniona i bezpieczna to gwarantuje konstytucja i przysięga jaką składają nauczyciele Nauczyciele którzy o tym zapomnieli niech się opamiętają !!! A propo tak na zakończenie ZNP po wojnie stało się i pozostało lewicowe a obecnie liberalne i jest tylko z nazwy a w środku przeżarte i zepsute - nadaje się do rozwiązania. Bądźmy wierni zasadom Bóg Honor Ojczyzna  rozwiń
 • były nauczyciel, 2017-02-17 11:36:56

  Do teacher: tak, tak. Może grono pedagogiczne powoła swoją, wewnętrzną komisję dyscyplinarną, przed którą stanie ten aktywny nauczyciel? Mam nadzieję, że teraz nikt z nim nie rozmawia ...
 • bell, 2017-02-13 17:20:32

  Do Samorządowiec: czyli aborcja i prawa kobiet nie podpadaja pod prawa czlowieka ale agitacje politycza, tak? Rozumiem wiec, ze kazdy katecheta wypowiadajacy sie podczas lekcji na ten temat tez momentalnie stawiany jest przez komisja?