Zalewska: Nie można prowadzić działalności politycznej na terenie szkoły

• W ustawie o systemie oświaty jest jednoznacznie zapisane, że na terenie szkoły nie można prowadzić działalności, ani agitacji politycznej - powiedziała w Sejmie minister edukacji Anna Zalewska.
• Podkreśliła, że komisja dyscyplinarna, to niezależne ciało.
Zalewska: Nie można prowadzić działalności politycznej na terenie szkoły
Ustawa o systemie oświaty zakazuje działalności i agitacji politycznej na terenie szkoły (fot.men.gov.pl)

Posłanka PO Monika Wielichowska zgłosiła wniosek o przerwę w Sejmie, aby przedstawiciel rządu wyjaśnił opinii publicznej, dlaczego nauczycielki z Zabrza stanęły przez komisją dyscyplinarną w Śląskim Kuratorium Oświaty w Katowicach. "Domagamy się natychmiastowego umorzenia tego niedorzecznego sądu. Domagamy się poszanowania demokracji i wolności, przestrzegania konstytucji" - podkreśliła.

"Dlaczego w Polsce są próby zastraszania za swoje poglądy? Dlaczego kontynuowana jest nadal walka z kobietami? Dlaczego wprowadzane są represje?" - pytała posłanka Platformy.

Nauczycielka, która 3 października ub. r. podczas tzw. czarnego protestu wraz z koleżankami przyszła do pracy ubrana na czarno, stanęła w piątek przed komisją dyscyplinarną w Śląskim Kuratorium Oświaty w Katowicach. Jej pełnomocnik wnosi o uniewinnienie.

"Komisja dyscyplinarna to niezależne ciało, utworzone przy każdym wojewodzie, składające się z osób o wysokiej etyce i dużej wrażliwości. Jakiekolwiek wystąpienia są ingerencją w niezależność tego ciała. Poczekajmy na decyzję tejże komisji" - powiedziała szefowa MEN. Apelowała też, aby "uszanować wrażliwość rodziców".

Zalewska podkreśliła przy tym, że w ustawie o systemie oświaty jest jednoznacznie zapisane, iż na terenie szkoły nie można prowadzić działalności politycznej, ani agitacji politycznej.

Podczas ogólnopolskiego protestu 12-osobowa grupa ubranych na czarno nauczycielek i pracownic Zespołu Szkół Specjalnych nr 39 w Zabrzu na przerwie, kiedy nie sprawowały opieki nad dziećmi, zrobiły sobie wspólne zdjęcie, które zostało później umieszczone na prywatnym profilu w portalu społecznościowym. Sprawę nagłośnił ich kolega z pracy, udostępniając zdjęcie oraz informując m.in. resort oświaty i kuratorium.

Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego, zachowanie obwinionej uchybiło godności zawodu nauczyciela.

Inne nauczycielki z zabrzańskiej szkoły mają stanąć przed komisją dyscyplinarną w najbliższym czasie. W piątek przed kuratorium przybyli politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, by - jak mówili - wesprzeć obwinione.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (11)ZOBACZ WSZYSTKIE

Polska Szkoła zawsze była miejscem kształtowania charakterów, wychowania w duchu wiary, patriotyzmu, piękna i prawdy. Nawet w czasach zniewolenia w okresie zaborów, okupacji niemieckiej i powojennej sowieckiej zdała egzamin. Walczyła i wypełniała swe zadania. To dzięki wspaniałym nauczycielom ich od...daniu w służbie dla ojczyzny i miłości dla dzieci i młodzieży wyrastały pokolenia które nieustannie dążyły do wolności i sprawiedliwości. Wdzięczni bądźmy im za to i pamiętajmy o nich. Po 1998 szkolnictwo zaczęto niszczyć w różny sposób przez różne ośrodki. Plany wynarodowienia i zniszczenia ducha w narodzie najlepiej zacząć od młodych kiedy jeszcze są bezbronni-. wiedzieli o tym nasi wrogowie. Dzięki Bogu naród się obudził - zaczyna się nowe, trzeba odbudować nasz kraj ze zniszczeń jakich dokonali ci co dbali tylko o swój interes służąc złym obcym. Wstać z kolan i już nigdy nie pozwolić się zniewolić, Być dumnym że się jest Polakiem i walczyć o szczęście na tej kochanej ziemi jak nasi dziadowie. i być jej wiernym.Jest w Narodzie siła a w nauczycielstwie wielu co nie pozwolą by kodziarze, lewacy i zedempowcy i różnej maści gendery wprowadzali swoje brudne rozgrywki polityczne do szkół. Szkoła ma być chroniona i bezpieczna to gwarantuje konstytucja i przysięga jaką składają nauczyciele Nauczyciele którzy o tym zapomnieli niech się opamiętają !!! A propo tak na zakończenie ZNP po wojnie stało się i pozostało lewicowe a obecnie liberalne i jest tylko z nazwy a w środku przeżarte i zepsute - nadaje się do rozwiązania. Bądźmy wierni zasadom Bóg Honor Ojczyzna rozwiń

Wolny Sokół, 2017-02-25 01:38:18 odpowiedz

Do teacher: tak, tak. Może grono pedagogiczne powoła swoją, wewnętrzną komisję dyscyplinarną, przed którą stanie ten aktywny nauczyciel? Mam nadzieję, że teraz nikt z nim nie rozmawia ...

były nauczyciel, 2017-02-17 11:36:56 odpowiedz

Do Samorządowiec: czyli aborcja i prawa kobiet nie podpadaja pod prawa czlowieka ale agitacje politycza, tak? Rozumiem wiec, ze kazdy katecheta wypowiadajacy sie podczas lekcji na ten temat tez momentalnie stawiany jest przez komisja?

bell, 2017-02-13 17:20:32 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE