PARTNER PORTALU
  • BGK

Zalewska: nowy rok szkolny rokiem wolontariatu

  • pt/pap    1 września 2016 - 12:07
Zalewska: nowy rok szkolny rokiem wolontariatu
Uroczytość ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rudnie (fot.men.gov.pl)

Rozpoczynający się w czwartek nowy rok szkolny będzie rokiem wolontariatu - poinformowała minister edukacji Anna Zalewska podczas ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego, która odbyła się w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rudnie.
Podczas uroczystości minister poinformowała, że rozpoczynający się rok szkolny będzie rokiem wolontariatu. Jak podała, każdy miesiąc będzie miał swoje hasło, np. wrzesień - sprzątanie świata. Zapowiedziała, że sama również weźmie udział w takiej akcji. Dodała, że tworzone będą rady wolontariatu.

Od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. I tak np. rok szkolny 2015/2016 był "Rokiem otwartej szkoły", a 2014/2015 - "Rokiem szkoły zawodowców".

Czytaj też: Nowy rok szkolny 2016/2017. Nauczyciele i gminy na rozżarzonych węglach

"Ten rok szkolny będzie dla dzieci, dla nauczycieli dobrym rokiem" - zapewniła Zalewska. Wskazała m.in. że w tym roku nie będzie sporów o to, czy sześciolatki mają iść do szkoły, nie będzie testu po 6 klasie szkoły podstawowej, maturzyści będą mieli prawo weryfikować wynik swojego egzaminu i nie będzie już tzw. godzin karcianych.

Przypomniała też, że zmieniają się zasady zdrowego żywienia w szkołach, a uczniowie będą mogli kupić np. niskokaloryczne drożdżówki.

Podczas swojego wystąpienia powiedziała, że nauczyciele będą mieli waloryzowane wynagrodzenia; zgodnie z projektem budżetu państwa na 2017 r. tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 1,3 proc. Podała, że wraz ze związkami zawodowymi będzie dążyć do podniesienia zarobków nauczycieli.

Zapowiedziała, że w ciągu dwóch lat w każdej szkole będzie szerokopasmowy internet, a w ciągu trzech lat w każdej klasie - tablice interaktywne. Uczniom mają być też proponowane wycieczki historyczne i krajoznawcze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bob, 2016-09-01 15:43:04

    Jeszcze troche i nauczyciele będą pracować w ramach wolontariatu.