PARTNER PORTALU
  • BGK

Zalewska: PISA nie ma nic wspólnego z ustrojem szkolnym

  • aw/PAP    8 grudnia 2016 - 15:31
Zalewska: PISA nie ma nic wspólnego z ustrojem szkolnym
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska (fot.men.gov.pl)

Badanie PISA nie ma nic wspólnego z ustrojem szkolnym, to badanie 15-latków; wyniki wskazują na znaczący spadek w każdej dziedzinie - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
W czwartek (8 grudnia) nad projektami ustaw wprowadzających reformę edukacji dyskutują sejmowe komisje edukacji i samorządu. Przyjęły one artykuł wprowadzający nowy ustrój szkolny z 8-letnią szkołą podstawową i likwidujący gimnazja.

Podczas posiedzenia komisji posłowie opozycji, powołując się na wyniki badania PISA, mówili, że świadczą one o tym, że obecny ustrój szkolny się sprawdza i nie trzeba go zmieniać.

Na konferencji prasowej w Sejmie szefowa MEN Anna Zalewska była pytana o wyniki badania PISA. Polskie 15-latki, w zdecydowanej większości uczniowie gimnazjów, uzyskali wyniki powyżej średniej OECD, jednak w porównaniu z poprzednim badaniem, z 2012 r., wypadły gorzej.

Minister powiedziała, że badania PISA nie mają nic wspólnego z ustrojem szkolnym. "To są badania 15-latków i kiedy popatrzymy wnikliwie na badania z 2015 r., widzimy znaczący spadek. To jest właściwie poziom z roku 2006 w każdej dziedzinie - w naukach przyrodniczych, w naukach matematycznych, jak również w rozumieniu tekstu" - powiedziała Zalewska.

"W związku z tym, że są to badania 15-latka, niemające nic wspólnego z ustrojem szkolnym, analizujemy je pod kątem wzmocnienia jakości kształcenia" - podkreśliła.

Dodała, że wyniki badań PISA są analizowane w Instytucie Badań Edukacyjnych. Zwróciła też uwagę, że z badań wynika, że polscy uczniowie nie lubią szkoły.

Dziennikarze pytali też Zalewską o psycholog i teolog z KUL prof. Urszulę Dudziak, która jest członkiem zespołu ekspertów, który ma przygotować podstawę programową wychowania do życia w rodzinie. "Analizuję podstawy programowe. To jest dla mnie przedmiot dyskusji" - odpowiedziała minister.

Badanie Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów (PISA - Programme for International Student Assessment) to najważniejsze i największe badanie edukacyjne na świecie. Sprawdza ono stopień przygotowania 15-latków do dalszej edukacji, wymagań rynku pracy i powodzenia w dorosłym życiu. Przeprowadzane jest cyklicznie co trzy lata począwszy od 2000 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Andrzej Dec, 2016-12-09 09:26:23

    A że te, ciągle dobre wyniki są ewidentnym dowodem na to, że gimnazja się sprawdziły, to oczywiście pikuś. Pani Minister i tak będzie realizować swoje chore wizje.