PARTNER PORTALU
  • BGK

Zalewska: Programy profilaktyczne to za mało by szkoła była bezpieczna

  • AW    9 maja 2016 - 17:01
Zalewska: Programy profilaktyczne to za mało by szkoła była bezpieczna

Minister Anna zalewska podczas gdańskiej debaty (fot.men.gov.pl)

• Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej uczestniczyła dziś w Pomorskiej Debacie o edukacji pt. „Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo w szkole?”.
• Zdaniem minister, trzeba przeanalizować programy profilaktyczne i wychowawcze, bo powielają te same treści, a często nie przynoszą efektu.
• Tematem debaty było też bezpieczeństwo nauczycieli w miejscu pracy oraz obowiązki samorządów jako organów prowadzących szkoły.
Czym jest bezpieczna szkoła – zarówno dla ucznia jak i nauczyciela, jak pokonać bariery w realizacji wychowawczo-profilaktycznej funkcji szkoły – to najważniejsze tematy rozmów podczas debaty edukacyjnej w Gdańsku.

- Mamy programy profilaktyczne i wychowawcze, w których powtarzane są wciąż te same treści. Chcemy przyjrzeć się, w jaki sposób wykorzystuje się te programy, jak funkcjonują one w praktyce i jak zmieniają postawy uczniów – powiedziała Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej. – Inwestowanie pieniędzy w takie programy, które są tylko i wyłącznie „eventowe”, tzn. w chwili kiedy jak kończą się na nie pieniądze, przestają być realizowane. To jest niewystarczające i taki stan rzeczy należy koniecznie zmienić – podkreśliła minister edukacji.

Spotkanie zorganizował Dariusz Drelich Wojewoda Pomorski we współpracy z Moniką Kończyk Pomorskim Kuratorem Oświaty. W debacie uczestniczyli m.in.: przedstawiciele kuratorium pomorskiego, władz samorządowych, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, nauczyciele, przedstawiciele Policji, Inspektoratu Pracy, Centrum Interwencji Kryzysowej psychologowie, pedagodzy, radcy prawni, lekarze medycyny pracy.

Tematem dyskusji były również zagadnienia dotyczące problemów i ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży. Rozmawiano także o wychowawczej roli szkoły i wychowaniu do wartości.

Z inicjatywy Moniki Kończyk Pomorskiego Kuratora Oświaty w trakcie debaty dyskutowano również o bezpieczeństwie nauczycieli w ich miejscu pracy, czyli w szkole.

– Bezpieczeństwo w szkole jest tematem bardzo istotnym dla wszystkich podmiotów środowiska oświatowego, dla rodzica, ucznia, nauczyciela, jak i również organów prowadzących. Na pewno warto też dyskutować na temat wypalenia zawodowego i stresu. To tematy ściśle związane z pracą nauczycieli, o których rozmawiamy podczas dzisiejszej debaty – powiedziała Monika Kończyk Pomorski Kurator Oświaty.

Podczas panelu dotyczącym bezpieczeństwa w miejscu pracy – w szkole dyskutowano między innymi o przepisach prawa dotyczącego BHP w szkole, zagrożeniach związanych z wykonywaniem pracy w szkole jak i również o ochronie prawnej nauczyciela.

W poszczególnych panelach omówiono kwestie dotyczące obowiązku samorządów jako organów prowadzących szkoły, a także dyrektorów szkół w zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i wychowania i opieki. Mówiono o przepisach wynikających z ustawy o systemie oświaty; ustawy – Karta Nauczyciela. Poruszono także kwestie treści dotyczących wychowania w podstawie programowej oraz przygotowanie ucznia do bezpiecznego funkcjonowania we współczesnym świecie.

Debata w Gdańsku była kolejną z cyklu debat wojewódzkich o edukacji. Poprzednie na temat bezpieczeństwa miały miejsce w Poznaniu i Łodzi. Ostatnia odbędzie się 16 maja w Olsztynie.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.