PARTNER PORTALU
 • BGK

Zalewska: rząd sfinansuje naukę pierwszej pomocy i bezpieczeństwa

 • pt/pap    2 września 2016 - 13:15
Zalewska: rząd sfinansuje naukę pierwszej pomocy i bezpieczeństwa
Szefowa MEN poinformowała, że w przyszłym tygodniu jej resort podpisze porozumienie z ministrem infrastruktury (fot.men.gov.pl)

Sfinansowanie przez inne resorty rządowe edukacji na temat pierwszej pomocy, bezpieczeństwa i zachowania się na drodze, która będzie prowadzona w szkołach na lekcjach wychowawczych zapowiedziała  minister edukacji Anna Zalewska.
Szefowa MEN poinformowała, że w przyszłym tygodniu jej resort podpisze porozumienie z ministrem infrastruktury. Jak mówiła, minister infrastruktury "ma kilka pomysłów na to, jak zadbać o dobrą edukację młodzieży w sprawie odpowiedniego zachowania się na drodze".

"Szczegóły zdradzimy po podpisaniu porozumienia. To będą między innymi konkursy, zajęcia, pokazy. Na pewno Ministerstwo Infrastruktury wyłoży pieniądze np. na sprzęt potrzebny do takich zajęć. Chcemy, by inne resorty tego rządu również się w finansowanie takiej edukacji włączyły, i to jest teraz uzgadniane" - powiedziała Zalewska.

Dodała, że z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji ustalono, że te dwa resorty sfinansują zajęcia i szkolenia na temat udzielania pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa.

"Część takich zajęć mogłaby się odbywać na przykład w ramach godziny wychowawczej, bo zależy nam, by wychowawcy maksymalnie wykorzystali ten czas z uczniami" - zaznaczyła.

Przypomniała, że dokonane zmiany w ustawie o energii odnawialnej będą pozwalały od przyszłego roku pozyskiwać z Ministerstwa Energii pieniądze na instalowanie na placówkach oświatowych mikroinstalacji grzewczych, takich jak ogniwa woltaniczne.

"To otwiera możliwość pozyskania przez samorządy pieniędzy na te inwestycje z resortu energii, a tych samym na oszczędności na późniejszym ogrzewaniu" - oceniła Zalewska.

Szefowa MEN w piątek uczestniczyła w Świebodzicach (Dolnośląskie) w inauguracji roku szkolnego 2016/2017 w Publicznym Zespole Szkół Integracyjnych im. Henryka Sienkiewicza. Placówka obchodzi w tym roku swe 70-lecie, a 2016 rok jest przez polski parlament ogłoszony Rokiem Sienkiewiczowskim.

W szkole uczy się 198 uczniów, w tym 35 z niepełnosprawnością. Pracuje tam 33 nauczycieli, wśród których też są osoby niepełnosprawne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Anna Wieczorkowska, 2016-09-04 17:46:16

  słusznie, należy kontynuować / aktualizować wiedzę. W oparciu o program prof. Barbary Woynarowskiej realizowałam powyższą tematykę w ramach medycyny szkolnej (1992 / 1997) Efektywna współpraca Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Gdańsku, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Po...licji w Gdańsku, Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdańsku i oditk Studio Video zmobilizowała Dzieci i Młodzież ze szkoły podstawowej nr 31 w Gdańsku do ról za zgodą Opiekunów prawnych i wychowawców w formie wolontarystycznej jako pozoranci - aktorzy w nagraniu 32 minutowego filmu "Bezpieczni na Drodze" część czwarta. Nagrodą było miłe słowo i pochwała, dziś pewnie Ich dzieci uczą się udzielania pomocy przedlekarskiej by chronić własne, Bliskich życie, a także mieć odwagę udzielić pomocy Nieznajomym – Obcym. Z pozdrowieniami Anna Wieczorkowska, Gdańsk, 04 września 2016r.  rozwiń
 • Belfer, 2016-09-02 19:22:42

  Do Zdumiony: Dokładnie. Pani minister mało co wie :)
 • Zdumiony, 2016-09-02 14:49:14

  Ale po co wyważać otwarte drzwi? W gimnazjum tego uczą na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa. Naprawdę i praktycznie! Pani minister nie wie?!