PARTNER PORTALU
 • BGK

Zalewska: Za reformą edukacji przemawiają badania i raporty NIK

 • aw/PAP    17 października 2016 - 19:10
Zalewska: Za reformą edukacji przemawiają badania i raporty NIK
Anna Zalewska (fot. men.gov.pl)

• Anna Zalewska kolejny raz przekonuje, że przedstawiona 16 września reforma edukacji jest zaplanowana, przemyślana i policzona.
• Jak dodaje została przygotowana przygotowana w oparciu o wyniki badań, ogólnopolskiej debaty i raporty NIK.
"To, co już zostało zrobione, to przygotowanie i uporządkowanie systemu pod dużą zmianę, którą widzicie państwo w projekcie ustawy, zaproponowanej 16 września. Tu rzeczywiście wszystko jest zaplanowane, przemyślane i policzone" - powiedziała minister podczas wystąpienia na Kongresie Samorządowym w Opolu.

Dodała, że w pracy nad projektami korzystano też z wielu badań, rozmawiano z samorządowcami, przeprowadzono ogólnopolską debatę z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób, analizowano też raporty Najwyższej Izby Kontroli, które - jak mówiła - pokazywały, co w systemie się dzieje i co trzeba naprawić.

Czytaj też: Zalewska obiecuje więcej pracy dla nauczycieli

"17 lat dyskutujemy o ustroju, próbujemy poprawiać ten ustrój. Ostatnia zmiana podstaw programowych doprowadziła do tego, że tak naprawdę w ustroju szkolnym samodzielnie przestały istnieć gimnazja, bo musimy sobie zdawać sprawę, że na 27,5 tys. szkół jest 7 tys. gimnazjów, większość to zespoły szkół podstawowo-gimnazjalne. Mamy w samorządach 2150 samodzielnych gimnazjów, jednocześnie w większości tam, gdzie są zespoły szkół podstawowo-gimnazjalne są lepsze wyniki, jeżeli chodzi o egzaminy gimnazjalne" - argumentowała.

"Proszę zauważyć, że 3-letniego gimnazjum już nie ma, jest 4-letnie gimnazjum, dlatego że podstawa programowa kończy się w I klasie szkoły średniej. W związku tym liceum jest 1,5-rocznym kursem przygotowującym do matury i przypominam, że konsekwencją takiego ustawienia szkoły zawodowej czy liceum ogólnokształcącego jest naprawdę nieograniczony rynek korepetycji. W liceum ogólnokształcącym każde dziecko z co najmniej 1 przedmiotu bierze korepetycje i to nie ma nic wspólnego z nauczycielami, dlatego że oni po prostu muszą zrealizować takie, a nie inne podstawy programowe i nie edukują, tylko przygotowują do matur" - dodała.

Czytaj też: Nowa podstawa programowa pod koniec listopada

"Potem rektorzy - ich też zapytaliśmy - na 37 rektorów 26 odpowiedziało, że po prostu nie mają przygotowanych studentów do studiowania i z badań europejskich wynika jednoznacznie, że polskie społeczeństwo jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o uczenie się przez całe życie, ale jeśli wyeliminowaliśmy z systemu edukacji kształcenie ogólne, poprofilowaliśmy, poblokowaliśmy, to zablokowaliśmy ideę kształcenia ogólnego. Te zmiany, system zaproponowany w ustawie, właśnie to będą zmieniać" - mówiła minister Zalewska.

Minister przypomniała też, że planowana jest zmiana ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego uwzgledniająca sześciolatki w subwencji oświatowej. 1 września tego roku zniesiono obowiązek szkolny dla sześciolatków. W efekcie - według szacunków MEN - rodzice 82 proc. dzieci w tym wieku zdecydowali o pozostawieniu ich w wychowaniu przedszkolnym. W związku z tym zdecydowano o zwiększeniu w tym roku dotacji na wychowanie przedszkolne poprzez przesunięcie tam części środków z subwencji oświatowej. Również w przyszłym roku szkolnym ma być subwencja oświatowa dla sześciolatków. Minister zaznaczyła, że samorządy będą więc miały przejściowo, przez 2 lata, subwencję oświatową na 10 roczników dzieci.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (9)

 • relatywny, 2016-10-28 07:43:03

  Raporty tego NIKu, którego sprawozdanie tak zgodnie odrzuciliście? musiały być tego jakoweś podstawy... Oto jak wygląda dzisiejsza polityka i zarządzanie państwem - czy NIK, czy TK - jeśli pisze po naszej myśli - jest OK, jeśli coś nie pasuje rządzącym - jest od czci i wiary odsądzany... ...  rozwiń
 • Joanna W., 2016-10-19 15:29:23

  Pani Anno - proszę posłuchać ludzi. My, rodzice i nasze dzieci będziemy długo pamiętać. Pomylić się to nie wstyd, ale trwać przy tym z uporem to już zupełnie inna sprawa.
 • jolka, 2016-10-19 12:54:48

  Minister Edukacji robi "reformę" w PZPR-owskim stylu, bo tak jej NIK karze??? ŻAL !!!! Badania są jedynie w niebieskiej teczce Szydło. Tam było wszystko.