PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamiast na przedszkola rząd wyda pieniądze na przygotowania do zwalczanie przemocy w szkołach

  • Dziennik Gazeta Prawna    14 maja 2015 - 07:44
Zamiast na przedszkola rząd wyda pieniądze na przygotowania do zwalczanie przemocy w szkołach
(fot.pixabay.com)

Zamiast na nowe miejsca w przedszkolach rząd wyda 15 mln zł na program zwalczania szkolnej przemocy. Ani złotówka nie trafi na realne potrzeby. Sfinansowane będą... przygotowania.
Rodzice nie będą się musieli obawiać o dzieci w szkołach, bo mają być tam stworzone warunki, które zagwarantują bezpieczną naukę i zniwelowana zostanie przemoc. Ma być też tworzony dobry klimat wśród uczniów i nauczycieli. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji Rządowego programu wspomagania w latach 2015–2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki – „Bezpieczna+”. Dokument jest w konsultacjach społecznych, a za kilka tygodni trafi pod obrady Rady Ministrów.

Lepiej finansować program niż remontować przedszkola

Samorządowcy jednak nie mają co liczyć w tym roku na realną pomoc. W 2015 r. realizacja programu ma się głównie opierać na diagnozie, tworzeniu portalu i przygotowaniu materiałów edukacyjnych. Pieniądze na to znalazły się w rezerwie celowej budżetu, która miała trafić na zwiększenie dostępności wychowania przedszkolnego.

Sejmowa komisja finansów publicznych zdecydowała, że lepiej sfinansować rządowy program, zamiast przekazać środki na remonty i budowę przedszkoli. Tymczasem od 2017 r. samorządy muszą zapewnić miejsce w przedszkolu dla wszystkich maluchów.

– W rządowym programie dotyczącym bezpiecznej szkoły dostrzegam takie fajne sformułowania, jak tworzenie klimatu wśród uczniów, ale przecież to nie ta kolejność. Trudno o taki klimat, jeśli dzieci trafią do przepełnionych i ciasnych pomieszczeń, a przedszkola będą pracować na dwie zmiany – oburza się Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. – Samorządy są w trudnej sytuacji finansowej i lokalowej, aby zapewnić miejsca dla wszystkich przedszkolaków – dodaje.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • mama, 2015-05-14 11:01:32

    Wejherowo nadal nie zapewnia opieki dla dzieci które mają obowiązek uczęszczać do klasy "0". Prezydent nawet nie pokwapił się aby odpowiedzieć na maila, czy ma zamiar coś z tym zrobić. 5 godzin, a potem sobie dzieciaka zabierz, pracujesz... to nie problem prezydenta miasta - zwolnij się......  rozwiń