Zamiast na przedszkola rząd wyda pieniądze na przygotowania do zwalczanie przemocy w szkołach

  • Dziennik Gazeta Prawna
  • 14-05-2015
  • drukuj
Zamiast na nowe miejsca w przedszkolach rząd wyda 15 mln zł na program zwalczania szkolnej przemocy. Ani złotówka nie trafi na realne potrzeby. Sfinansowane będą... przygotowania.
Zamiast na przedszkola rząd wyda pieniądze na przygotowania do zwalczanie przemocy w szkołach
(fot.pixabay.com)

Rodzice nie będą się musieli obawiać o dzieci w szkołach, bo mają być tam stworzone warunki, które zagwarantują bezpieczną naukę i zniwelowana zostanie przemoc. Ma być też tworzony dobry klimat wśród uczniów i nauczycieli. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji Rządowego programu wspomagania w latach 2015–2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki – „Bezpieczna+”. Dokument jest w konsultacjach społecznych, a za kilka tygodni trafi pod obrady Rady Ministrów.

Lepiej finansować program niż remontować przedszkola

Samorządowcy jednak nie mają co liczyć w tym roku na realną pomoc. W 2015 r. realizacja programu ma się głównie opierać na diagnozie, tworzeniu portalu i przygotowaniu materiałów edukacyjnych. Pieniądze na to znalazły się w rezerwie celowej budżetu, która miała trafić na zwiększenie dostępności wychowania przedszkolnego.

Sejmowa komisja finansów publicznych zdecydowała, że lepiej sfinansować rządowy program, zamiast przekazać środki na remonty i budowę przedszkoli. Tymczasem od 2017 r. samorządy muszą zapewnić miejsce w przedszkolu dla wszystkich maluchów.

– W rządowym programie dotyczącym bezpiecznej szkoły dostrzegam takie fajne sformułowania, jak tworzenie klimatu wśród uczniów, ale przecież to nie ta kolejność. Trudno o taki klimat, jeśli dzieci trafią do przepełnionych i ciasnych pomieszczeń, a przedszkola będą pracować na dwie zmiany – oburza się Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. – Samorządy są w trudnej sytuacji finansowej i lokalowej, aby zapewnić miejsca dla wszystkich przedszkolaków – dodaje.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wejherowo nadal nie zapewnia opieki dla dzieci które mają obowiązek uczęszczać do klasy "0". Prezydent nawet nie pokwapił się aby odpowiedzieć na maila, czy ma zamiar coś z tym zrobić. 5 godzin, a potem sobie dzieciaka zabierz, pracujesz... to nie problem prezydenta miasta - zwolnij się...... rozwiń

mama, 2015-05-14 11:01:32 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE