PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamieszanie z opłatą przedszkolną

  • www.sztafeta.pl (Tomasz Gotkowski)    2 sierpnia 2012 - 13:04
Zamieszanie z opłatą przedszkolną

Nie wiadomo jakie będą opłaty od września w stalowowolskich przedszkolach. Wojewoda Małgorzata Chomycz unieważniła uchwałę stalowowolskich radnych, która wprowadzała opłatę stałą i pozwalała rodzicom zaoszczędzić.
W myśl unieważnionej uchwały rodzice posyłający dziecko na 10 godzin, w porównaniu do obecnych stawek oszczędzić mogli 121 złotych. Bo za dziesięciogodzinny pobyt stawka miesięczna miała wynosić 200 zł, a nie 321 zł. Posłanie dziecka na 9 godzin kosztować miało – 180 zł, na osiem – 150 zł. Pierwsze pięć godzin to tzw. podstawa programowa i jest bezpłatna.

Co nie spodobało się wojewodzie, że unieważniono uchwałę? Chodzi o to, że w myśl przepisów, wcześniej rodzice płacili za konkretne godziny, kiedy ich maluch faktycznie był w przedszkolu. Nowe przepisy znosiły opłaty za godziny, a wprowadziły opłatę stałą.

– Uchwała prowadzi do sytuacji, w której pomimo nieobecności dziecka w przedszkolu spowodowanej sytuacją losową, opłata pobierana jest w wysokości, jak została zadeklarowana wcześniej, a taka praktyka narusza zasadę ekwiwalentności świadczeń. Orzecznictwo sądów wyraźnie potwierdza stanowisko, że opłata nie może mieć charakteru stałego. W ustawie o systemie oświaty nie przewidziano pojęcia opłaty stałej – tłumaczy w stosownym piśmie Janusz Olech, dyrektor generalny Urzędu Wojewody Podkarpackiego.

Takiego obrotu sprawy spodziewali się radni Platformy Obywatelskiej. – Uchwała jest do kosza, niezgodna z prawem i narusza przepisy ustawy o systemie oświaty. Radni PO podczas głosowania wstrzymali się za przyjęciem tej uchwały przygotowanej przez radnych PiS i radnych Nasze Miasto. Mieliśmy kilka powodów jeden z nich właśnie zakwestionowała wojewoda – mówi Dariusz Przytuła, wiceprzewodniczący rady miejskiej.

Ile będą płacić rodzice za pobyt dziecka w przedszkolu? Tym zajmą się radni na nadzwyczajnej sesji, w poniedziałek 6 sierpnia.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.