PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamkną przedszkola na wakacje?

  • PAP/Rzeczpospolita    22 maja 2014 - 06:57
Zamkną przedszkola na wakacje?

- Tysiące rodziców dowiaduje się właśnie, że przedszkole ich dziecka będzie zamknięte przez część wakacji. Nikogo nie obchodzi, jak w tym czasie zorganizują opiekę nad maluchami.
"Placówka będzie czynna w lipcu od 8 do 16", "Przedszkole jest w sierpniu zamknięte", "Dyżurne placówki to... " - takie komunikaty tuż przed latem witają rodziców. A dyrektorzy przedszkoli publicznych żądają od nich już teraz deklaracji, czy ich dzieci będą obecne w wakacje i zapłaty z góry za ten okres - pisze "Rzeczpospolita".

Czytaj też:  Ile gminy dostaną na przedszkola? Zobacz szczegółowe dane

Intencja jest jasna: zniechęcić do przyprowadzania maluchów i jak najmniej pracować - podkreśla "Rz".

Takie praktyki trwają od lat, choć właściwie nie wiadomo, na jakiej podstawie przedszkola przerywają pracę. Nie regulują tego bowiem przepisy, a MEN wskazuje wręcz, że w "organizacji" przedszkoli wakacje nie są przewidziane.

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska przyznaje, że obecny model jest nieracjonalny. "Trzeba dostosować pracę placówek do realiów. Moją intencją jest, by pracowały elastycznie, zależnie od potrzeb rodziców" - mówi szefowa MEN. Nie deklaruje jednak, czy przygotuje nowe przepisy - zauważa "Rz".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • samorządowiec, 2014-05-22 12:14:52

    poprzednia wypowiedź uzupełniam i prostuję: mowa jest oczywiście o załączniku nr 1 do rozporządzenia
  • samorządowiec, 2014-05-22 08:27:13

    "Właściwie to wiadomo", na jakiej podstawie przedszkola przerywają pracę i regulują to przepisy MEN. Zgodnie z § 10 ust. 1. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. Nr 61, poz. 624 ze z...m.), przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, zgodnie z ust. 2 pkt 2. 2. Statut przedszkola określa: 2) terminy przerw w pracy przedszkola ustalone przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola," Może czas, żeby MEN wiedział jakie ma przepisy. CZas przerw w pracy przedszkoli jest niezbędny- remonty, urlopy. W czasie wakacji zawsze wyznaczone są przedszkola dyżurne, do których rodzice zgłaszają dzieci na "wyrost", a tak naprawdę frekwencja dzieci jest ok. 50 % zgłoszonych. Niestety przedszkola muszą zapewnić pełną obsługę, co podnosi koszty ich utrzymania. Ale cóż to, płącą samorządy ...  rozwiń