PARTNER PORTALU
  • BGK

Zapraszają na zwiedzanie nowoczesnej oczyszczalni

  • AW/gigablok.pl    31 maja 2011 - 14:56
Zapraszają na zwiedzanie nowoczesnej oczyszczalni

Ścieżka edukacyjna po najnowcześniejszej oczyszczalni ścieków w regionie działa od niedawna, a już cieszy się wielkim zaintersowaniem. Mowa o Gigabloku w Katowicach.
Ścieżka edukacyjna Oczyszczalni Ścieków Gigablok powstała przy współudziale Katowickich Wodociągów S.A. i Urzędu Miejskiego w Katowicach po to by, mieszkańcy korzystając z niej mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, a w szczególności ochrony wody.

Na pomysł stworzenia ściezki wpadł zarząd oczyszczalni po ubiegłorocznych dniach otwartych, kiedy to mnóstwo katowiczan chciało zobaczyć oczyszczalnie od środka. Teraz zwiedzać można ją w dni powszednie i soboty, najlepiej po wcześniejszej rezerwacji terminu.

Niedawno oczyszczalnię zwiedziła prawie 50 osobowa grupa gimnazjalistów biorącej udział w wizycie roboczej w ramach międzynarodowego projektu Comenius WATER IS LIFE 2010-2012. Zaś już 3 i 10 czerwca ścieżkę edukacyjną przemierzy prawie 100 osobowa grupa studentów Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. W trakcie tej wizyty odbędą się zajęcia w ramach programu „Kształtowanie i ochrona środowiska”. Ścieżką zainteresowało się również Koło Przewodników Miejskich po Górnośląskim Okręgu Przemysłowym i także zapowiedziało swoją wizytę już w czerwcu.

Oczyszczalnia ścieków Gigablok jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczno-chemiczną o przepustowości 40 tys. m3 na dobę. Jej właścicielem jest Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o., a Katowickie Wodociągi S.A. prowadzą jej eksploatację. Odprowadzane są do niej ścieki z północnych dzielnic Katowic. W ciągu roku oczyszczanych jest tu ok. 8,4 mln m3  ścieków. Proces oczyszczania ścieków oparty jest na metodzie osadu czynnego z usuwaniem biogenów. Oprócz standardowego wyposażenia, oczyszczalnia posiada piaskownik z usuwaniem tłuszczu oraz stację higienizacji osadu. Oczyszczalnia wyposażona jest również w dwie komory fermentacyjne osadów, w których powstaje biogaz wykorzystywany do wytworzenia energii elektrycznej i cieplnej. Docelowo można uzyskać 300 m3 biogazu na dobę. Miejsca powstawania odorów oczyszczalni są zamknięte, a powietrze z nich jest oczyszczane w biofiltrze.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.gigablok.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.