PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarobki duchownych w szkołach powinny być symboliczne?

  • KDS    9 kwietnia 2018 - 13:14
Zarobki duchownych w szkołach powinny być symboliczne?
Obecnie osoby duchowne pracujące w szkołach zatrudnione są na takich samych zasadach, jak nauczyciele. (fot.shutterstock.com)

Sejmowa komisja do spraw petycji zajmie się wnioskiem "anonimowego autora" o zmniejszenie pensji, jaką za pracę w szkole otrzymują osoby duchowne.
  • Obecnie osoby duchowne pracujące w szkołach zatrudnione są na takich samych zasadach, jak nauczyciele. 
  • Autor petycji, który nie wyraził zgody na podanie swoich danych osobowych, chce radykalnie zmniejszyć ich wynagrodzenie oraz odebrać im przysługujące obecnie dodatki czy nagrody. 
  • - Osoby duchowne nie wykonują swojej pracy będąc pod wpływem motywacji finansowej, i że swoją pracę nauczyciela zechcą wykonywać za takie niewielkie, prawie zerowe wynagrodzenie - czytamy w uzasadnieniu. 

Autor petycji wnioskuje o zmianę art. 30 ust. 2 oraz art 30 ust. 3 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela oraz o dodanie ust. 12 w treści art. 30 tej Ustawy. Chce, by w kategoriach stopni awansu zawodowego dopisać nauczyciela duchownego, który pobierałby za swoją pracę 10 proc. kwoty bazowej wynagrodzenia zasadniczego. 

Wysokość pensji nauczyciela byłaby tym samym uzależniona od tego, czy jest on osobą duchowną, stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji, oraz wymiaru zajęć obowiązkowych; a wysokość dodatków - odpowiednio od tego, czy nauczyciel jest osobą duchowną, okresu zatrudnienia, jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji oraz trudnych lub uciążliwych warunków pracy.

Czytaj więcej: ZNP alarmuje - nauczyciele nie dostali podwyżek na czas

Tym samym pensja duchownego pracującego w szkole byłaby więc symboliczna. Jak przekonuje pomysłodawca, jest to w interesie publicznym całego społeczeństwa, zaś pomysł powstał w trosce o wysoki poziom rocznych wydatków państwowych na sferę budżetową w zakresie edukacji oraz o wysokość zadłużenia Skarbu Państwa

Dodatkowo, w petycji pojawił się pomysł, aby nauczycielowi będącemu osobą duchowną nie przysługiwały dodatki do wynagrodzenia, nagrody oraz inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy wymienione w treści art. 30 ust.1 oraz art. 54 ust. 5.

Czytaj więcej: Ile będą kosztować podwyżki dla nauczycieli? Mamy wyliczenia miast

- Wydaje się słusznym założenie, że osoby duchowne nie wykonują swojej pracy będąc pod wpływem motywowacji finansowej, i że swoją pracę nauczyciela zechcą wykonywać za takie niewielkie, prawie zerowe wynagrodzenie. Są oni, tak samo jak np. ja, osobami, które żywią głęboką troskę nie tylko o
zbawienie, ale również o nasz wspólny, dobrze funkcjonujący dom, jakim może stać się wkrótce Rzeczpospolita. Dlatego myślę, że ewentualne spełnienie żądania wyrażonego w petycji pokryje się z etycznymi zobowiązaniami wchodzącymi w zakres postawy osób duchownych, które, przynajmniej według mnie, powinny wyrażać troskę o jak najlepszy, wielowymiarowy stan państwa związany min. z jego finansami - czytamy w uzasadnieniu.

Zdaniem autora petycji pensja w wysokości 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego wystarczy na pokrycie ewentualnych kosztów, jakie ponoszą w związku z tym zajęciem, jak np. z dojazdem do szkoły. Jak informuje Centrum Informacyjne Sejmu, autor petycji nie wyraził zgodny na publikowanie jego danych osobowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.