PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarządzanie oświatą w raportach dla jst

  • AT    9 października 2012 - 19:00
Zarządzanie oświatą w raportach dla jst

Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE) opublikował na swojej stronie raporty opracowane przez Zespół Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu „Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym” dotyczące zarządzania oświatą.
ORE poleca między innymi:

• Modele zarządzania oświatą w polskich samorządach – Sylwia Sysko-Romańczuk,
• Modele zarządzania oświatą w polskich samorządach, raport z badań terenowych – Agnieszka Niedźwiedzka,
• Samorząd terytorialny a dyrektorzy szkół – Stanisław Szelewa,
• Wyzwania oświatowe stojące przed jednostkami samorządu terytorialnego – Jan Herczyński,
• Kontrola zarządcza w oświacie – Marcin Popławski,
• Lokalne standardy zatrudnienia w oświacie – Mariusz Tobor,
• Konflikty w procesie racjonalizacji sieci szkół – Kazimierz Kloc,
• Monitorowanie pracy szkół – Przemysław Wantuch,
• Wykorzystanie wyników egzaminów zewnętrznych i EWD do oceny potrzeb szkół – Ewa Stożek,
• Wykorzystanie wyników ewaluacji zewnętrznej do oceny potrzeb szkól i placówek – Agnieszka Borek, Tomasz Kasprzak, Bartłomiej Walczak

Czytaj też: Jakie zmiany w oświacie i Karcie nauczyciela?

- Prowadzenie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych jest ważnym i trudnym zadaniem jednostek samorządu terytorialnego, zarówno ze względu na znaczenie dla lokalnej społeczności, jak i na wysokość angażowanych w ten obszar środków budżetowych. Z przeprowadzonych badań i analiz wynika, że samorządy w różnym stopniu zaangażowane są w świadome kształtowanie swoich systemów oświatowych, różnie też wykorzystują dostępne instrumenty zarządcze - informuje ORE.

W zaproponowanych raportach odnaleźć można klasyfikację modeli zarządzania oświatą na poziomie lokalnym czy omówienie takich problemów jak; relacje pomiędzy dyrektorami szkół a samorządami, monitorowanie pracy szkół/placówek, kontrola zarządcza w oświacie. Obok analiz ilościowych i studiów przypadku poddano w nich analizie także liczne przykłady efektywnych narzędzi wspomagających zarządzanie.

- O jakości zarządzania oświatą decydują przede wszystkim ludzie, a nie przepisy prawa – uważa Sylwia Sysko-Romańczuk, była wiceminister oświaty, autorka badania i raportu „Modele zarządzania oświatą w polskich samorządach”.

- Podejście menedżerskie wkracza do administracji, ale pamiętajmy, że samorząd to nie przedsiębiorstwo, a zarządzanie w administracji to nie to samo, co zarządzanie w biznesie. Samorząd buduje wspólnotę, a biznes tworzy wartość dla klienta. W administracji poza efektywnością ekonomiczną trzeba uwzględnić cele społeczne i polityczne. Oznacza to, że nie każda likwidacja szkoły, chociaż przyniesie pozytywne skutki dla budżetu samorządu, z punktu widzenia dobra publicznego jest korzystnym rozwiązaniem - informuje Sysko-Romańczuk.

Wersje elektroniczne raportów dostępne tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.