Zarzuty nieuczciwej konkurencji w stronę autorów e-podręczników

Prawnicy reprezentujący wydawców zarzucają autorom darmowych e-podręczników nieuczciwą konkurencję i grożą skierowaniem sprawy do sądu. Celem e-podręczników nie jest zysk - odpowiadają zwolennicy upowszechniania wiedzy.
Zarzuty nieuczciwej konkurencji w stronę autorów e-podręczników

List z zarzutami wydawców podręczników szkolnych wysłano do władz Uniwersytetu Wrocławskiego, jednego z partnerów projektu darmowych e-podręczników. Znajduje się on pod adresem http://conasuwiera.pl/wp-content/uploads/2012/09/pismo_e_podreczniki_11072012.pdf. Prawnicy reprezentują Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Wydawnictwo Nowa Era, Wydawnictwo Szkolne PWN i Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe M. Dobrowolska.

Czytaj też: E-podręcznik zdewastuje rynek wydawniczy?

Zgodnie z pismem, udostępnienie elektronicznych podręczników na wolnej licencji, czyli za darmo i z możliwością zmian ich treści, stanowić będzie czyn nieuczciwej konkurencji zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Z kolei podpisanie umowy na realizację projektu - według prawników - spełniać będzie wszelkie cechy porozumienia naruszającego konkurencję w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Czytaj też: E-podręczniki pogrążą minister Szumilas?

Projekt "e-podręczniki kształcenia ogólnego" towarzyszy wieloletniemu rządowemu programowi cyfryzacji polskiej szkoły "Cyfrowa szkoła", którego wdrażanie zaplanowano na lata 2012-2015. W ramach projektu do 2014 r. ma zostać przygotowanych 18 e-podręczników do 14 przedmiotów; mają być udostępniane na wolnych licencjach, czyli bezpłatnie. Za przeprowadzenie projektu odpowiada Ośrodek Rozwoju Edukacji, który jest instytucją podległą MEN.

Czytaj też: Dlaczego firmy zewnętrzne szkolą nauczycieli w ramach „Cyfrowej szkoły”

W piśmie prawników adresowanym do Uniwersytetu Wrocławskiego czytamy, że wydawcy są gotowi wystąpić na drogę sądową o powstrzymanie, w ich ocenie, niedozwolonych działań. W przypadku niewycofania się z projektu wydawcy będą również domagać się odszkodowania za wszelkie szkody wywołane nieuczciwą konkurencją.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

A jak nas rodziców rżną z kasy, to jest uczciwe /

toto, 2012-09-17 18:22:26 odpowiedz

cwaniaczki;-)

q-ku, 2012-09-14 08:31:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE