PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaskarżą ustawę o SIO do TK

  • PAP    12 maja 2011 - 16:21
Zaskarżą ustawę o SIO do TK

Klub PiS zapowiedział, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o Systemie Informacji Oświatowej (SIO).
Zdaniem klubu ustawa narusza prawo do wolności i prywatności obywateli.

Senat w czwartek poparł ustawę o utworzeniu nowego Systemu Informacji Oświatowej. Senatorowie nie zaproponowali żadnych poprawek do tej ustawy.

Czytaj też: Senat poparł ustawę o SIO

PiS zamierza złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po podpisaniu ustawy przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Ustawa narusza prawo do wolności i prywatności obywateli. Jest najbardziej antywolnościową ustawą uchwaloną w tej kadencji Sejmu, ponieważ władza publiczna nie ma prawa swobodnego gromadzenia informacji o obywatelach - powiedział poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski.

Według niego ustawa narusza także cywilizowane systemy prawne. - Kraje, które szanują wolność nie mogą się godzić, aby gromadzić indywidualne dane - podkreślił poseł.

Zdaniem PiS, rząd PO doprowadził do uchwalenia ustawy antywolnościowej i sprzecznej z zachodnią kulturą prawną.

- Władza publiczna nie może arbitralnie gromadzić danych indywidualnych o obywatelach w przymusowych systemach informatycznych. Może czynić to tylko w sytuacjach wyjątkowych, gdy przemawiają za tym silne wartości konstytucyjne takie jak bezpieczeństwo, zdrowie, czy porządek publiczny - można przeczytać w komunikacie PiS.

Klub PiS podkreślił, że gromadzenie i wprowadzenie do sytemu informatycznego danych wrażliwych o uczniach takich jak rodzaj diagnozy psychologicznej czy ocena stanu niepełnosprawności jest drastycznym naruszeniem wolności jednostki i prawa do prywatności chronionego przez konstytucję.

Ustawa o nowym SIO przewiduje, że w systemie obok danych statystycznych o szkołach i placówkach oświatowych oraz o nauczycielach, znajdą się m.in. dane indywidualne o uczniach, w tym tzw. dane wrażliwe.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.