PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaskarżone opłaty za sześciolatka w zerówce

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    30 września 2011 - 06:35
Zaskarżone opłaty za sześciolatka w zerówce

Rzecznik praw obywatelskich otrzymał skargę rodzica, który płaci za pobyt dziecka w zerówce dłuższy niż 5 godzin. Rzecznik uważa, że są podstawy do uznania, iż może to naruszać przepisy.
Zgodnie z przepisami sześciolatek jest objęty obowiązkiem nauki. W tym roku rodzice mogą go posłać albo do szkoły do pierwszej klasy, albo jeszcze do przedszkola. Często obie te placówki mieszczą się w tym samym budynku – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Opłaty za przedszkola pod lupą wojewody

Rodzic, który zdecyduje się na wysłanie sześciolatka do przedszkola, musi po pięciu godzinach bezpłatnych zajęć zapłacić za dodatkową opiekę nad dzieckiem. Ten, który pośle malucha do pierwszej klasy, za pobyt w świetlicy nie musi płacić. I właśnie przeciw takiemu rozwiązaniu jest protest.

Czytaj też: Będzie częściowa subwencja na przedszkola

Zdaniem rzecznika są podstawy do uznania, że rozwiązanie to narusza prawo. Eksperci uznają, że może to naruszać art. 70 konstytucji, który gwarantuje prawo do bezpłatnej nauki, a obowiązek rocznego uczęszczania do przedszkola jest przecież przygotowaniem do niej.

CZytaj też: Uchwała o likwidacji przedszkola nieważna

Samorządy rozkładają ręce i mówią, że nie mogą zrezygnować z opłat tylko dla części dzieci – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.