PARTNER PORTALU
  • BGK

Zawodówki zmierzają ku nowoczesności

  • JL    22 lipca 2010 - 10:01
Zawodówki zmierzają ku nowoczesności

Powiaty miechowski, olkuski, proszowicki i wielicki zainwestują w modernizację kształcenia zawodowego.
W powiecie miechowskim wybrano do projektu branżę turystyczno-gastronomiczną, mechaniczno-mechatroniczną, informatyczno-elektroniczną, społeczno-medyczną, rolno-przetwórczą oraz budowlaną i usługową. Łączna kwota projektu wynosi ponad 2,4 mln zł, w tym ponad 2,1 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego i z budżetu państwa.

Uczniom zaproponuje się tam ok. 25 różnych kursów zawodowych m.in. w specjalnościach mechanik, elektronik, technik mechanizacji rolnictwa, kurs diagnostyki samochodowej, kurs carvingu – rzeźbienia w owocach i warzywach oraz szkolenia z komunikacji interpersonalnej.

Powiat olkuski wybrał branżę turystyczno-gastronomiczną, mechaniczno-mechatroniczną, informatyczno-elektroniczną oraz budowlaną i usługową. Projekt jest wart ponad 5,1mln zł. Wkład własny powiatu wynosi ponad 653 tys. zł.

Przewiduje się ponad 50 różnych kursów zawodowych, m.in. obsługi i naprawy układów zasilania, montera konstrukcji suchej zabudowy, komputerowego wspomaganie projektowania w firmie budowlanej, technika usług gastronomicznych, kucharza małej gastronomii, oraz kurs sommelierski. Uczniowie będą mogli także uczestniczyć w zajęciach nauki języka migowego.

W powiecie proszowickim projekt obejmie branżę usługową, mechaniczno-mechatroniczną i budowlaną. Wart jest ponad 1,6 mln zł. Wkład powiatu wynosi ponad 205 tys. zł.

Strategia powiatu uwzględnia szeroką współpracę z pracodawcami, co pozwoli uczniom na odbywanie praktyk w przedsiębiorstwach. W szkołach przewiduje się ponad 10 różnych kursów zawodowych, m.in. pozyskiwania funduszy unijnych dla gospodarstw indywidualnych, stosowania środków ochrony roślin, kurs specjalistyczny dla mechanika, kurs cięcia plazmą powietrzną oraz kursy dla branży kosmetycznej – wizażu, manicure i stylizacji paznokci.

Powiat wielicki wybrał do projektu branżę turystyczno-gastronomiczną, mechaniczno-mechatroniczną, informatyczno-elektroniczną i usługowa. Projekt wart jest ponad 1,9 mln zł. Powiat wyda na niego ponad 249 tys. zł.

Uczniom zaproponuje się ponad 30 różnych kursów zawodowych m.in. kurs konfiguracji i administracji sieciami bezprzewodowymi, kurs profesjonalne negocjacje w sprzedaży, fotografii oraz kurs manicure i stylizacji.

Zdaniem marszałka Marka Nawary reforma szkolnictwa zawodowego jest ważna nie tylko dla młodzieży, ale także dla przedsiębiorstw, zwłaszcza tych najmniejszych, bo zyskają one wykwalifikowanych pracowników.

Małopolski projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego” jest największym i jednym z pierwszych takich przedsięwzięć w Polsce. Jego główny cel to poprawienie jakości nauki, skuteczniejsze powiązanie oferty z potrzebami rynku pracy oraz poprawa wizerunku tego rodzaju edukacji. Będzie realizowany przez pięć lat, od stycznia 2010 r. do grudnia 2014 roku. Jego budżet ma wynieść 140 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.