Zbrodnia Katyńska oczami uczniów

39 prac indywidualnych i zespołowych wykonanych przez uczniów zostało nagrodzonych w trzeciej edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”, którego celem było ukazanie Zbrodni Katyńskiej jako tragedii poszczególnych osób i rodzin.
Zbrodnia Katyńska oczami uczniów

Zadaniem konkursowym była praca plastyczna na arkuszu o formacie A3, poświęcona konkretnej osobie zamordowanej wiosną 1940 r. na rozkaz władz sowieckich. Tworząc prace uczestnicy mogli zamieścić na arkuszach np. biogram postaci, teksty jej dotyczące, zdjęcia, rysunki.

W niedzielę laureaci konkursu wyruszą autokarami na Wschód. Uczestnicy naukowego konwersatorium terenowego, bo taką formę ma wyjazd, zwiedzą Mińsk, będą też w pobliskich Kuropatach – miejscu pochówku ofiar stalinowskiego terroru, w tym też prawdopodobnie polskich ofiar z tzw. białoruskiej listy katyńskiej.

Młodzież będzie również na Polskich Cmentarzach Wojennych w Katyniu i Miednoje. W Smoleńsku – po zwiedzeniu miasta – odbędzie się uroczyste zakończenie konkursu.

Wyjazd będzie też okazją do odwiedzenia miejsc związanych z terrorem stalinowskim w stolicy Rosji, Moskwie. Uczestnicy wyjazdu złożą kwiaty pod symbolicznym pomnikiem ofiar totalitaryzmu na Łubiance oraz odwiedzą dawny poligon strzelecki w Butowie – miejsce kaźni tysięcy osób.

Tygodniowy objazd ma charakter edukacyjny. Podczas niego pracownicy IPN wygłaszać będą prelekcje dla uczniów. Będą one dotyczyć m.in. Zbrodni Katyńskiej, Polskich Cmentarzy Wojennych na Wschodzie, najnowszej historii Rosji, totalitaryzmu sowieckiego. W czasie jazdy autokarem uczestnicy konwersatorium będą oglądać fabularne i dokumentalne filmy, tematycznie związane z wyjazdem.

Konkurs zorganizowany został przez Instytut Pamięci Narodowej i Fundację „Wspólnota pokoleń”. Organizatorom zależało na tym, by uczestnicy zobaczyli Zbrodnię Katyńską jako tragedię poszczególnych osób i rodzin, a nie tylko masowy mord.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE