PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdolni uczniowie rozsławili Łódź

  • PAP    7 czerwca 2011 - 15:42
Zdolni uczniowie rozsławili Łódź

Łódzka drużyna 11- i 12-latków z Zespołu Szkół Społecznych STO zdobyła w swojej kategorii 3. miejsce w światowym finale konkursu kreatywności "Odyseja Umysłu", który odbył się na Uniwersytecie Maryland pod Waszyngtonem.
W tej kategorii (uczniów do piątej klasy szkoły podstawowej) brały udział 64 drużyny z całego świata, a mistrzami zostali uczniowie z angielsko-chińskiej szkoły w Singapurze. We wtorek łódzcy laureaci konkursu, po powrocie z USA, spotkali się z marszałkiem województwa, który wsparł ich w wyjeździe na światowy finał i dziennikarzami. Uczniowie prezentowali medale i zdjęcia z finałów.

"Odyseja Umysłu" to międzynarodowy program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Ma inspirować rozwój kreatywnego myślenia poprzez zachęcanie do twórczego rozwiązywania problemów i uczyć pracy w zespole. Drużyna startująca w konkursie składa się z siedmiorga zawodników oraz trenera. W Polsce program "Odyseja Umysłu" prowadzony jest od 20 lat, a rokrocznie finały odbywają się Gdańsku. Zwycięzcy krajowych eliminacji - w czterech kategoriach wiekowych - biorą udział w światowym finale w USA.

Czytaj też: Łódź pogłębi współpracę z Chinami

Drużyny wykonują dwa rodzaje zadań - długoterminowe oraz tzw. zadania spontaniczne ujawniane już w trakcie prezentacji. W sumie w finale "Odysei Umysłu" w Maryland wzięło udział kilkaset drużyn z całego świata.

Łódzka ekipa z Zespołu Szkół Społecznych STO zajęła trzecie miejsce w problemie "Le Tour Guide" w grupie wiekowej do lat 12. Uczniowie przygotowali przedstawienie w którym przewodnik oprowadzał po hiszpańskiej Corridzie, Operze Wiedeńskiej oraz po wymyślonej kraina Serio de Żarterio, w której żyły same żarty.

Drużyna musiała sama stworzyć przedstawienie, łącznie z dekoracjami, które - jak mówili uczniowie powstawały ze śmieci, bo na ich zbudowanie mieli tylko 350 zł. - Musieliśmy sami napisać scenariusz, stworzyć dekoracje. "Odyseja" polega także na tzw. spontanie. To są zadania, słowne bądź manualne, które trzeba wykonać w bardzo krótkim czasie, już podczas prezentacji - opowiadała członkini łódzkiej drużyny, Natalia Kruk.

Uczniowie podkreślali, że taki konkurs uczy ich samodzielności, kreatywności i otwarcia na nowe znajomości. - Nauczyliśmy się współpracy ze sobą. Konkurs uczy też logiki i dzięki temu można poprawić się z matematyki, albo z plastyki dzięki zajęciom przy tworzeniu dekoracji - przyznała Marta Lipińska.

Czytaj też: Łódź jest stolicą mody 

Jej kolega Julian Matulski przyznaje, że "Odyseja" uczy przede wszystkim kreatywności i to co w szkole jest czasem zabronione, to w niej jest mile widziane. - Można sobie np. nagle wstać i zacząć śpiewać i biegać po całej sali - uśmiechały się dzieci.

Marszałek województwa Witold Stępień podkreślił ogromny entuzjazm i swobodę uczniów . - Cieszę się z tego, że wasza inteligencja, emocje, kreatywność zostały uruchomione w takiej formie zabawy, że to się tak świetnie udało szkole i trenerowi. Chciałoby się, żeby w każdej szkole, gdzie są na pewno zdolne i kreatywne dzieciaki, była taka atmosfera i chęć do tego, żeby wyzwolić w nich te talenty - mówił Stępień.

Wyjazd łódzkiej drużyny do USA możliwy był dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz grupy sponsorów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.