PARTNER PORTALU
  • BGK

"Zemsta" na egzaminie

  • PAP    24 kwietnia 2012 - 17:04
"Zemsta" na egzaminie

"Zemsta" Aleksandra Fredry była motywem przewodnim zadań w teście z języka polskiego, który rozwiązywali gimnazjaliści we wtorek na egzaminie z wiedzy humanistycznej; do sztuki tej odnosiła się połowa zadań.
W teście z języka polskiego gimnazjaliści mieli do rozwiązania 21 zadań. Odnosiły się one do fragmentu "Zemsty" Aleksandra Fredry i rozmowy Podstoliny z Papkinem oraz fragmentów "Obrachunków Fredrowskich" Tadeusza Boya-Żeleńskiego odnoszącego się do spektaklu w reżyserii Juliusza Osterwy.

Czytaj też: Gimnazjaliści zdają egzamin

Część zadań wiązała się z bajką Ignacego Krasickiego "Podróżny" i tekstem prof. Jana Miodka na temat funkcjonowania zapożyczeń w polszczyźnie. Gimnazjaliści mieli też napisać rozprawkę na temat "Literatura pozwala lepiej poznawać i zrozumieć minione wieki".

W teście z historii i wiedzy o społeczeństwie do rozwiązania były 24 zadania. Dotyczyły one m.in. początków rolnictwa, Zjazdu Gnieźnieńskiego, zaborów, dokonań Marii Skłodowskiej-Curie oraz zadań Trybunału Konstytucyjnego. Gimnazjaliści musieli się też wykazać m.in. umiejętnością posługiwania się mapami historycznymi, odczytywania informacji z drzewa genealogicznego i wykresu kołowego, a także rozpoznawania stylów architektonicznych.

Arkusze obu testów rozwiązywanych we wtorek na egzaminie z wiedzy humanistycznej są już dostępne na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.edu.pl oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.