"Zemsta" na egzaminie

"Zemsta" Aleksandra Fredry była motywem przewodnim zadań w teście z języka polskiego, który rozwiązywali gimnazjaliści we wtorek na egzaminie z wiedzy humanistycznej; do sztuki tej odnosiła się połowa zadań.
"Zemsta" na egzaminie

W teście z języka polskiego gimnazjaliści mieli do rozwiązania 21 zadań. Odnosiły się one do fragmentu "Zemsty" Aleksandra Fredry i rozmowy Podstoliny z Papkinem oraz fragmentów "Obrachunków Fredrowskich" Tadeusza Boya-Żeleńskiego odnoszącego się do spektaklu w reżyserii Juliusza Osterwy.

Czytaj też: Gimnazjaliści zdają egzamin

Część zadań wiązała się z bajką Ignacego Krasickiego "Podróżny" i tekstem prof. Jana Miodka na temat funkcjonowania zapożyczeń w polszczyźnie. Gimnazjaliści mieli też napisać rozprawkę na temat "Literatura pozwala lepiej poznawać i zrozumieć minione wieki".

W teście z historii i wiedzy o społeczeństwie do rozwiązania były 24 zadania. Dotyczyły one m.in. początków rolnictwa, Zjazdu Gnieźnieńskiego, zaborów, dokonań Marii Skłodowskiej-Curie oraz zadań Trybunału Konstytucyjnego. Gimnazjaliści musieli się też wykazać m.in. umiejętnością posługiwania się mapami historycznymi, odczytywania informacji z drzewa genealogicznego i wykresu kołowego, a także rozpoznawania stylów architektonicznych.

Arkusze obu testów rozwiązywanych we wtorek na egzaminie z wiedzy humanistycznej są już dostępne na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.edu.pl oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE