PARTNER PORTALU
 • BGK

ZGW RP, ZNP: Reforma oświaty to wspólny problem samorządów i nauczycieli

 • aw    13 stycznia 2016 - 18:48
ZGW RP, ZNP: Reforma oświaty to wspólny problem samorządów i nauczycieli
W spotkaniu uczestniczyli Sławomir Broniarz - prezes ZNP, wiceprezesi Krzysztof Baszczyński i Grzegorz Gruchlik oraz Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP (fot.znp.edu.pl)

• 13 stycznia odbyło się spotkanie kierownictwa Związku Nauczycielstwa Polskiego z przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP.
• Strona oświatowa i samorządowa wyliczały negatywne skutki, w zakresie finansowym i organizacyjnym, likwidacji obowiązku szkolnego dla sześciolatków.
• ZNP i ZGW RP przygotują wspólny komentarz dotyczący skutków reformy edukacji.
Jak podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego, spotkanie dotyczyło konsekwencji zmian oświatowych wprowadzanych przez ministerstwo edukacji, głównie likwidacji obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Marek Olszewski poinformował, że ZGW RP negatywnie zaopiniował projekt ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw znoszący obowiązek szkolny od 6 roku życia. Zdaniem gmin wiejskich, wycofanie dzieci sześcioletnich ze szkół podstawowych spowoduje niekorzystne z punktu widzenia samorządów obniżenie kwoty części oświatowej subwencji o ok. 1,6 mld zł oraz zwiększenie wydatków własnych gmin, tzw. wydatków „przedszkolnych”.

Uczestnicy środowego spotkania podkreślali, że nowelizacja ustawy oświatowej wygeneruje wspólne problemy dla środowiska oświatowego i samorządowego. Najpoważniejsze z nich to:

- obniżenie subwencji oświatowej,
- spadek zatrudnienia pracowników oświaty,
- brak miejsc w przedszkolach dla dzieci 3-letnich,
- „pusty” rocznik w szkołach,
- ryzyko tworzenia klas łączonych (I kl.)
- konsekwencje wychowawcze i organizacyjne drugoroczności uczniów „na żądanie” rodziców.

Dlatego też ZNP i ZGW RP przygotują wspólny komentarz dotyczący zagrożeń wynikających z reform edukacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • rozporządzenie MEN, 2016-01-19 07:12:08

  Dlaczego są rozporządzenia o dodatku za pracę w klasach łączonych, ale nauczycielom wych przedszkolnego tego dodatku nie wypłaca się??
 • Julek, 2016-01-14 20:08:21

  Do Damian: Ale sobie znalazłeś autorytet. Wystarczyło mi oglądnąć dwa jego "programy telewizyjne", żeby się przekonać, że to prostacki propagandzista
 • A. Koza z FIO, 2016-01-14 10:36:11

  Reforma oświaty to przede wszystkim problem dzieci, rodziców i nas wszystkich - obywateli, którzy za to płacą. Potrzebna jest współpraca wszystkich - organizacji pozarządowych, samorządów, związków zawodowych, ekspertów, aby polityka edukacyjna była tworzona ponad podziałami partyjnymi i w perspekty...wie kilkunastu lat, a nie kadencji wyborczej. Obywatelska polityka edukacyjna musi być robiona w oparciu o decentralizację i liczenie pieniędzy.  rozwiń