PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona Góra: wniosek ws. powołania kierunku lekarskiego w przygotowaniu

  • Rynek Zdrowia    20 marca 2014 - 11:28
Zielona Góra: wniosek ws. powołania kierunku lekarskiego w przygotowaniu

W przygotowaniu jest wniosek do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ws. utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Do końca kwietnia mają być gotowe umowy ze szpitalami na praktyki studenckie.
Utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim było tematem spotkania jakie we wtorek (18 marca) odbyli marszałek Elżbiety Polak z prezydentem Zielonej Góry Januszem Kubickim i wiceprezydentem Krzysztofem Kaliszukiem oraz Waldemarem Taborskim, dyrektorem szpitala wojewódzkiego w Zielonej Górze i prof. Tadeuszem Kuczyńskim, rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego.

- Przygotowujemy wniosek w tej sprawie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a do końca kwietnia mają być gotowe umowy ze szpitalami na praktyki studenckie - poinformowała marszałek.

Pierwszy nabór na kierunek lekarski miałby się rozpocząć w 2015 r. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Lubuskiego zarezerwowano 6 mln zł na utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kwota ta będzie wydatkowana w latach 2014-2015 proporcjonalnie po 50 proc. w danym okresie z przeznaczeniem na wydatki bieżące związane z przedsięwzięciem.

Podczas wtorkowego spotkania podsumowano dotychczasowe działania.

- Prace są zaawansowane, znamy już program studiów i zakładane cele oraz efekty kształcenia, a także ich powiązanie z misją i strategią Uniwersytetu Zielonogórskiego - podała Elżbieta Polak. Poinformowała też, że ma podpisać porozumienie z placówkami w Niemczech na organizację praktyk studenckich. Ustalono również dalszy harmonogram prac. Przypomnijmy, że o otwarcie kierunku lekarskiego stara się też Uniwersytet Rzeszowski.

Możliwe, że w maju dowiemy się czy taki kierunek powstanie na Podkarpaciu. Jeśli decyzja będzie pozytywna, zajęcia na tym kierunku na wydziale medycznym mogłyby się rozpocząć 1 października 2015 - wynika z informacji przekazanych przez władze uczelniane i samorządowe podczas zorganizowanej w przez wydawcę i redakcję Rynku Zdrowia konferencji Spotkanie Menedżerów Ochrony Zdrowia, które 6 marca 2014 r. odbyło się Rzeszowie.

Prof. Artur Mazur, dziekan wydziału medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego przypomniał, że przygotowany pod koniec ubiegłego roku wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego na tej uczelni został złożony do oceny w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Do takiego wniosku wymagane jest załączenie konkretnego planu zajęć. Spośród ponad 50 przedmiotów z programu nauczania mamy zapewnioną kadrę ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora belwederskiego do wykładnia 47 z nich - mówił dziekan.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • mija, 2014-03-22 20:03:52

    Dobrze że w Zielonej Górze- coraz bliżej Niemiec!Bo to dla Niemców produkujemy lekarzy i pielęgniarki a także opiekunki osób starszych.Będą mieli bliżej do granicy.No i język -też bliżej