Zielona Góra: wniosek ws. powołania kierunku lekarskiego w przygotowaniu

W przygotowaniu jest wniosek do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ws. utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Do końca kwietnia mają być gotowe umowy ze szpitalami na praktyki studenckie.
Zielona Góra: wniosek ws. powołania kierunku lekarskiego w przygotowaniu

Utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim było tematem spotkania jakie we wtorek (18 marca) odbyli marszałek Elżbiety Polak z prezydentem Zielonej Góry Januszem Kubickim i wiceprezydentem Krzysztofem Kaliszukiem oraz Waldemarem Taborskim, dyrektorem szpitala wojewódzkiego w Zielonej Górze i prof. Tadeuszem Kuczyńskim, rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego.

- Przygotowujemy wniosek w tej sprawie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a do końca kwietnia mają być gotowe umowy ze szpitalami na praktyki studenckie - poinformowała marszałek.

Pierwszy nabór na kierunek lekarski miałby się rozpocząć w 2015 r. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Lubuskiego zarezerwowano 6 mln zł na utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kwota ta będzie wydatkowana w latach 2014-2015 proporcjonalnie po 50 proc. w danym okresie z przeznaczeniem na wydatki bieżące związane z przedsięwzięciem.

Podczas wtorkowego spotkania podsumowano dotychczasowe działania.

- Prace są zaawansowane, znamy już program studiów i zakładane cele oraz efekty kształcenia, a także ich powiązanie z misją i strategią Uniwersytetu Zielonogórskiego - podała Elżbieta Polak. Poinformowała też, że ma podpisać porozumienie z placówkami w Niemczech na organizację praktyk studenckich. Ustalono również dalszy harmonogram prac. Przypomnijmy, że o otwarcie kierunku lekarskiego stara się też Uniwersytet Rzeszowski.

Możliwe, że w maju dowiemy się czy taki kierunek powstanie na Podkarpaciu. Jeśli decyzja będzie pozytywna, zajęcia na tym kierunku na wydziale medycznym mogłyby się rozpocząć 1 października 2015 - wynika z informacji przekazanych przez władze uczelniane i samorządowe podczas zorganizowanej w przez wydawcę i redakcję Rynku Zdrowia konferencji Spotkanie Menedżerów Ochrony Zdrowia, które 6 marca 2014 r. odbyło się Rzeszowie.

Prof. Artur Mazur, dziekan wydziału medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego przypomniał, że przygotowany pod koniec ubiegłego roku wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego na tej uczelni został złożony do oceny w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Do takiego wniosku wymagane jest załączenie konkretnego planu zajęć. Spośród ponad 50 przedmiotów z programu nauczania mamy zapewnioną kadrę ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora belwederskiego do wykładnia 47 z nich - mówił dziekan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dobrze że w Zielonej Górze- coraz bliżej Niemiec!Bo to dla Niemców produkujemy lekarzy i pielęgniarki a także opiekunki osób starszych.Będą mieli bliżej do granicy.No i język -też bliżej

mija, 2014-03-22 20:03:52 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE