PARTNER PORTALU
  • BGK

Zlikwidują 119 śląskich szkół i przedszkoli?

  • PAP    14 marca 2013 - 16:28
Zlikwidują 119 śląskich szkół i przedszkoli?

119 uchwał ws. likwidacji m.in. szkół i przedszkoli trafiło do Śląskiego Kuratorium Oświaty - poinformowała w czwartek rzeczniczka kuratorium. Zdecydowana większość to szkoły, które zostaną zamknięte w wyniku reformy szkolnictwa zawodowego - łącznie 84.
35 uchwał, o których zostało powiadomione Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach, dotyczy przedszkoli, szkół oraz innych placówek oświatowych; znikną one z powodu niżu demograficznego oraz braku naboru.

Wśród nich są 4 przedszkola, 13 szkół podstawowych, 3 gimnazja, 3 licea ogólnokształcące, 8 szkół policealnych. Na listę placówek przeznaczonych do likwidacji trafiły również m.in. Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego. "W kilku przypadkach szkoły podstawowe zostaną przekształcone w filie innych szkół" - powiedziała Wietrzyk.

Czytaj też: 259 szkół do likwidacji

Obecny rok jest również kolejnym rokiem zamykania szkół ze względu na zmiany w szkolnictwie ponadgimnazjalnym. Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, licea profilowane przestaną istnieć do 1 września 2014 roku. Od września 2012 roku trwa systematyczne ich wygaszanie, czyli nie przeprowadza się naboru do pierwszych klas. Na mocy ustawy likwidowane są też licea uzupełniające i technika uzupełniające dla młodzieży i dorosłych, technika dla dorosłych i zasadnicze szkoły zawodowe dla dorosłych.

Jak poinformowała Wietrzyk zdecydowana większość szkół przeznaczonych do likwidacji to placówki, które zostaną zamknięte w związku z reformą - łącznie 84. "Liczba tych szkół z każdym rokiem sukcesywnie się zmniejsza" - powiedziała rzeczniczka kuratorium.

Do 28 lutego samorządy miały czas na przesłanie do kuratorium uchwał intencyjnych dotyczących zamiaru likwidacji szkół i placówek oświatowych na swoim terenie. Takie uchwały podjęły m.in. samorządy: Sosnowca, Rybnika, Częstochowy, Tarnowskich Gór, Zabrza, Żor, Jastrzębia Zdroju, Wodzisławia Śląskiego, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Mysłowic, Skoczowa oraz powiatów - cieszyńskiego, wodzisławskiego, kłobuckiego.

W ubiegłym roku do kuratorium wpłynęło ponad 200 uchwał intencyjnych dotyczących zamiaru likwidacji szkół oraz innych placówek oświatowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.