PARTNER PORTALU
  • BGK

Zlikwidują polską szkołę, litewskie zostawią

  • PAP    24 lutego 2011 - 16:58

Szkoła Podstawowa w Smolanach w gminie Puńsk zostanie zlikwidowana w 2011 roku, jednak na zamknięcie litewskich szkół w Widugierach i Przystawańcach radni Puńska się nie zgodzili podczas sesji rady gminy.
W 2011 roku ma zostać zlikwidowana Szkoła Podstawowa w Smolanach, gdzie uczy się 13 dzieci - 12 uczniów w podstawówce i jedno dziecko w oddziale przedszkolnym. Szkoła w Smolanach jest jedyną szkołą gminną, gdzie uczą się tylko polskie dzieci. Gmina dopłaca do niej rocznie 250 tys. zł. Radni gminy Puńsk uznali, że należy zlikwidować placówkę ze względów finansowych. Pozostanie tam jedynie wiejska świetlica dla dzieci.

Radni nie zgodzili się jednak na plan likwidacji w 2012 roku dwóch litewskich szkół w Widugierach (9 uczniów) i Przystawańcach (8 uczniów). W planach wójta była także ewentualna likwidacja w 2013 roku szkoły z litewskim językiem nauczania w Nowinnikach (29 uczniów). Wójt Witold Liszkowski chce wszystkie dzieci dowozić do szkoły w Puńsku. Wójta zaskoczyła decyzja radnych, którzy nie zgadzają się na jego plan zamknięcia placówek.

Czytaj też: Spór o likwidację szkół przybiera na sile

- Zobaczymy, co się stanie w tym roku. Przy konstruowaniu budżetu na 2012 rok będziemy musieli podjąć jakąś konkretną decyzję w sprawie oszczędności oświatowych. Będę rozmawiał z radnymi - powiedział Liszkowski.

Wójt przypomniał, że obecnie gmina dopłaca do wszystkich swoich szkół rocznie 1,5 mln zł, dlatego wójt chce dokonać oszczędności. Jak dodaje Liszkowski, jedynym kryterium likwidacji placówek są względy ekonomiczne.

Jak powiedziała rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Białymstoku Małgorzata Palanis, po zmianach w ustawie o systemie oświaty, opinia kuratorium w sprawie likwidacji szkoły nie jest obecnie dla samorządów wiążąca. To gminy mają decydujące zdanie w tej kwestii.

Gminy mogą do 28 lutego zgłaszać do kuratorium informacje o planach likwidacji szkół od września. Dotychczas w Podlaskiem gminy złożyły plany likwidacji 9 szkół. Zlikwidowane oprócz placówki w Smolanach mają być szkoły podstawowe we wsi Bogdanki (gmina Juchnowiec Kościelny), w Orzeszkowie (gmina Hajnówka), we wsi Bzury (gmina Szczuczyn), filialna szkoła w Mątwicy (gmina Nowogród), w Siemichoczach (gmina Nurzec Stacja), w Kalinowie Czosnowie (gmina Wysokie Mazowieckie) oraz dwie szkoły w gminie Trzcianne: w Starych Bajkach i Brzezinach.

Litwini to jedna z mniejszych grup narodowościowych w Polsce. Organizacje litewskie w Polsce szacują, że mieszka ich kilkanaście tysięcy. Jednak według ostatniego spisu powszechnego, którego wyniki są podważane przez organizacje mniejszości narodowych z Podlasia, mniejszość litewska w Polsce liczy około 5,8 tys. osób.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej z końca września 2010 r. wynika, że w Polsce działa: pięć przedszkoli litewskich (do których uczęszcza 119 dzieci), osiem szkół podstawowych (łącznie uczy się w nich 256 uczniów), cztery gimnazja (165 uczniów), dwa licea (99 uczniów). Uczniowie narodowości litewskiej uczą się także w zespołach międzyszkolnych (takich uczniów jest 30).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • FIOŁEK, 2011-02-24 21:53:52

    absolutnie nie mozna zamykac naszych polskich szkół !!