Zlikwidują publiczne przedszkola w Kaliszu

Radni Kalisza przyjęli w czwartek 16 intencyjnych uchwał w sprawie likwidacji 16 publicznych przedszkoli w mieście. Umożliwia to formalne rozpoczęcie przekształceń. Nie przyniosły efektu liczne protesty rodziców dzieci i innych środowisk.
Zlikwidują publiczne przedszkola w Kaliszu

Władze miasta otrzymały wcześniej protest 4600 rodziców i nauczycieli. Napisali oni, że prywatyzacja przyczyni się do "pogorszenia obsługi socjalnej i spowoduje znaczne podwyższenie opłat za pobyt dzieci".

- Uważamy, że podjęcie takiego kroku powinno być poprzedzone publiczną dyskusją" - napisali. Podobne stanowisko w sprawie braku debaty przekazał w rozmowie z szef miejskiego SLD Dariusz Witoń.

Według wiceprezydenta odpowiedzialnego za edukację, Dariusza Grodzińskiego, planowana prywatyzacja nie spowoduje obniżki wynagrodzeń nauczycieli i nie obniży poziomu edukacji przedszkolnej.

Rodzice podkreślają, że przekształcając przedszkola miasto szuka oszczędności.

- Dlaczego samorząd ma zarabiać na naszych dzieciach? - pytały matka jednego z dzieci Beata Żelazna i nauczycielka wychowania przedszkolnego Natalia Zawartka-Ignaszak. Jak dowiedziała się samorząd liczy, że prywatyzacja przyniesie 2 mln zł oszczędności rocznie.

Prezydent Kalisza dr Janusz Pęcherz (zabierz głos/oceń prezydenta) tłumaczył w czwartek radnym, że samorządy wobec niewystarczającej wysokości subwencji oświatowej i braku własnych środków dążą do wypełnienia luki powstającej w ich budżetach.

- To jest efekt działania restrykcyjnej ustawy o finansach publicznych, która nie pozwala na zwiększanie wydatków ponad poziom dochodów - wyjaśniał.

Radni podjęli uchwały 16 głosami za i 9 przeciw. Przeciw głosowali radni PiS i SLD. W obradach uczestniczyli rodzice i nauczyciele.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jeśli jest wszystko OK to czemu jest organizowane referendum gminne w tej sprawie?

kaliszak, 2012-02-17 17:40:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE