PARTNER PORTALU
  • BGK

Zlikwidują szkołę w Zatorze

  • PAP    30 stycznia 2012 - 20:15
Zlikwidują szkołę w Zatorze

O likwidacji Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Zatorze (Małopolskie) zadecydowała w poniedziałek rada powiatu wadowickiego. Przeciw zamknięciu placówki protestowali uczniowie: w ubiegłym tygodniu przez trzy dni okupowali budynek szkoły.
Podczas sesji za likwidacją głosowało 16 radnych, pięciu się wstrzymało, a trzech było przeciw. Szkoła przestanie istnieć wraz z zakończeniem obecnego roku szkolnego. Budynek prawdopodobnie trafi na sprzedaż, a pieniądze z transakcji zasilą konto budowy pawilonu łóżkowego w powiatowym szpitalu w Wadowicach.

Starosta Jacek Jończyk, który rekomendował przyjęcie uchwały, powiedział, że "zwyciężył rozsądek". Przypomniał, że do szkoły obecnie uczęszcza 47 uczniów, z czego 23 do ostatniej klasy, która po zdaniu matury odejdzie z placówki. Budynek szkoły liczy około 450 metrów kw. powierzchni użytkowej. Posiada osiem pomieszczeń lekcyjnych plus warsztaty.

Od nowego roku szkolnego 24 uczniów zatorskiej szkoły będzie się uczyło w Zespole Szkół Rolniczych w oddalonej o 10 km Radoczy. Technikum jest filią tej placówki. Starosta Jacek Jończyk powiedział, że jeśli zajdzie taka potrzeba, przy szkole w Zatorze podstawiony zostanie autobus, który przewiezie młodzież do Radoczy.

- Pytanie, czy to będzie potrzebne? Przeanalizowaliśmy, gdzie mieszkają uczniowie i okazało się, że mają do pokonania podobną odległość zarówno do Zatora, jak też Radoczy - dodał.

Młodzież ze szkoły w Zatorze, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie wzięła udziału w sesji. Nie udało się poniedziałek skontaktować z przedstawicielami młodzieży.

W ubiegły poniedziałek 20 uczniów zatorskiej szkoły rozpoczęło okupację technikum, sprzeciwiając się planom likwidacji placówki. Zgromadzili się w sali gimnastycznej. Mieli ze sobą materace, śpiwory, żywność i napoje, a także podręczniki. Podczas protestu lekcje odbywały się normalnie. Nad młodzieżą czuwali dyżurujący rodzice. Po trzech dniach zawiesili protest oczekując rozstrzygnięcia podczas sesji.

O likwidacji szkoły wcześniej pozytywnie wypowiadały się związki zawodowe oraz kuratorium.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2012-02-01 18:29:07

    A zlikwidujcie wszystkie szkoły. Przecie Polacy to matoły ! Cóż Was obchodzi młodzieży los ?! Grunt, by dość suty był Wasz trzos.