PARTNER PORTALU
  • BGK

Żłobki dla jednej trzeciej 3-latków

  • PAP    1 marca 2013 - 18:44
Żłobki dla jednej trzeciej 3-latków

Do 2020 r. jedna trzecia dzieci do lat trzech ma być objęta opieką w żłobkach. Do tworzenia nowych placówek mają zachęcić zmienione zasady przyznawania dotacji - do 80 proc. kosztów inwestycji ponosiłby budżet państwa - mówił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Minister odwiedził w piątek Żłobek Samorządowy nr 21 w Krakowie, gdzie m.in. dzięki wsparciu z budżetu państwa utworzono 60 nowych miejsc dla dzieci.

"Oprócz najbardziej rewolucyjnej zmiany, jaką zaproponował ten rząd, czyli wydłużenia urlopów macierzyńskich do roku, rodzice w bezpośrednich rozmowach wskazywali, że trzeba rozwijać miejsca opieki nad dziećmi" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Czytaj też: Żłobki pod specjalnym nadzorem

Rządowy program Maluch, którego celem jest wspieranie gmin w tworzeniu miejsc opieki dla dziećmi do trzech lat, został uruchomiony w 2011 r. Ma formę konkursu, w którym samorządy mogą się ubiegać o pieniądze na budowę nowych placówek, jak i na adaptację pomieszczeń na żłobki. 50 proc. kosztów ponosi państwo, a 50 proc. samorząd. Jeżeli w grupie są dzieci niepełnosprawne wkład z budżetu państwa wynosi 70 proc.

"Jest już w Sejmie ustawa, która nałoży na budżet państwa odpowiedzialność w 80 proc. za finansowanie tego typu inwestycji. Myślę, że to zmiana bardzo potrzebna samorządom, które w czasach spowolnienia gospodarczego, w moim poczuciu muszą, być przez budżet państwa wspierane" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Czytaj też: Zmiany zasad przyznawania dotacji na żłobki

Dodał, że w Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy i realne jest, że druga, tegoroczna edycja programu "Maluch" odbędzie się już na nowych zasadach.

Nowelizacja ustawy zakłada, że opiekunów dziennych będą mogły zatrudniać nie tylko, jak dotąd samorządy, ale też przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. Wprowadza ona także możliwość otrzymywania dofinansowania z budżetu gminy na każde dziecko pozostające pod opieką dziennego opiekuna. Zmiany mają sprawić, że ta forma opieki i zatrudnienia stanie się bardziej atrakcyjna.

Jak poinformował w piątek Kosiniak-Kamysz, kilka dni temu ogłoszona została kolejna edycja programu "Maluch", w którym szczególnie premiowane ma być właśnie zatrudnianie dziennych opiekunów. Ta forma opieki przewidziana w tzw. ustawie żłobkowej wciąż jest najmniej popularna.

Minister pracy mówił, że na program Maluch w 2011 r. wydano ok. 18 mln zł, w 2012 niemal 100 mln zł (z czego część została wydana nie tylko na utworzenie, ale też na utrzymanie miejsc opieki dla dzieci). W 2013 r. ministerstwo chce przeznaczyć na ten program 90 mln zł i 10 mln zł na realizacje programu Niania. Obecnie w całej Polsce zarejestrowanych jest 10 tys. niań.

Według Kosiniaka-Kamysza dzięki wsparciu finansowemu w latach 2011-2012 udało się stworzyć ok. 7 tys. nowych miejsc w żłobkach, w tym roku ma to być ok. 8 tys. miejsc. Oprócz tego na działalność żłobków i klubów dziecięcych wydawane są środki z programu UE "Kapitał ludzki" - w zeszłym roku było to 150 mln zł, w tym ma to być 100 mln zł.

W Krakowie od wejścia w życie ustawy żłobkowej na realizację różnych form opieki nad dziećmi wydano 82,8 mln zł, z czego 59 mln zł to były środki własne miasta, 15,6 mln zł to wpłaty rodziców, a 8 mln zł dotacje z budżetu państwa. Obecnie w 22 żłobkach samorządowych w mieście jest 2 tys. 65 miejsc (201 powstało w ramach programu Maluch), a w niepublicznych żłobkach i klubach dziecięcych są 723 miejsca, z czego 592 jest dotowanych z budżety gminy. 500 osób zarejestrowało w Krakowie działalność jako niania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.