PARTNER PORTALU
  • BGK

Żłobki i oddziały żłobkowe: W polskich gminach brakuje opieki dla najmłodszych

  • bad    29 stycznia 2018 - 15:04
Żłobki i oddziały żłobkowe: W polskich gminach brakuje opieki dla najmłodszych
Fot. MRPiPS

W 1717 gminach w Polsce nie ma instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. To aż 70 proc. wszystkich gmin w kraju.
  • Jak wynika z danych MRPiPS, w 1717 gminach w Polsce nie ma instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
  • 76,3 proc. dzieci w wieku do lat 3 z gmin miejskich nie jest objętych opieką instytucjonalną.
  • 95,9 proc.  dzieci w wieku do lat 3 z gmin wiejskich oraz 90,7 proc. dzieci w wieku do lat 3 z gmin miejsko-wiejskich nie jest objętych opieką instytucjonalną.

- Ogółem w Polsce 85,4 proc. dzieci w wieku do lat 3 nie jest objętych opieką instytucjonalną – informuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki w odpowiedzi na interpelację poseł Małgorzaty Zwiercan w sprawie dostępu dzieci do opieki przedszkolnej i wychowania przedszkolnego. Prowadzenie żłobków i przedszkoli to zadanie własne gmin.

Czytaj też: Nowa uchwała dotacyjna. Mamy ważne informacje dla przedszkoli

Marcin Zieleniecki dodaje, że sytuacja instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 dynamicznie zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat. 

- O ile w 2010 r., przed wprowadzeniem ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, funkcjonowało 511 żłobków i oddziałów żłobkowych, o tyle na koniec 2017 r. funkcjonowało ok. 4,2 tys. instytucji. Liczba miejsc opieki wzrosła z 32,5 tys. miejsc w 2010 r. do 108,6 tys. miejsc na koniec 2017 r. – wyjaśnia wiceminister.

Czytaj też: Reforma edukacji: Miało być bezkosztowo, w rzeczywistości jest inaczej

W efekcie wzrósł odsetek dzieci w wieku do lat 3 objętych opieką - z 2,6 proc. w 2010 r. do 14,6 proc. na koniec 2017 r. 

Znacznie lepsza sytuacja jest w odniesieniu do przedszkoli. Z informacji MRPiPS wynika, że placówki tego typu znajdują się na terenie każdej gminy w Polsce. Mowa o przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkole podstawowej, punktach przedszkolnych lub zespołach wychowania przedszkolnego.

Wskaźnik upowszechnienia wychowania przedszkolnego wśród dzieci w wieku 3-5 lat objętych wychowaniem przedszkolnym wynosi ogółem 84,6 proc. W miastach wynosi on 91,24 proc., zaś na obszarach wiejskich – 75,41 proc.

- Problem braku możliwości korzystania z wychowania przedszkolnego odchodzi do przeszłości. W wielu przypadkach problemem jest natomiast dostanie się do konkretnego przedszkola – ocenia wiceminister Zieleniecki.

Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w wielu gminach, mimo wcześniejszych obaw, pozostały wolne miejsca w przedszkolach. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.