Żłobki zaczynają powoli znikać

- Warszawa likwiduje kilkaset miejsc dla niemowlaków w żłobkach. Zdaniem urzędników są już niepotrzebne, bo rodzice coraz częściej korzystają z rocznego urlopu rodzicielskiego.
Żłobki zaczynają powoli znikać

Do tej pory Warszawa miała przygotowane 823 miejsca dla niemowląt od piątego miesiąca do roku życia. Od września będzie ich tylko 230 w 12 żłobkach rozsianych po całej stolicy. Powód? Roczny urlop rodzicielski - donosi "Metro".

"Zaobserwowaliśmy o wiele mniejsze zainteresowanie miejscami dla niemowląt" - tłumaczy Katarzyna Pienkowska z biura prasowego ratusza. Dodaje, że w ub. roku w miejskich żłobkach było niespełna dwieście dzieci poniżej pierwszego roku życia. A miejsca zwolnione przez najmłodszych zajmą starsze dzieci.

Czytaj też:  MPiPS: 40 milionów na żłobki w gminach

"Podejrzewaliśmy, że wydłużenie urlopu rodzicielskiego może zainspirować samorządy do zamykania żłobków. Taki scenariusz dla kobiet oznacza w wielu przypadkach brak wyboru i zamknięcie w domu" - ostrzega Aleksandra Niżyńska, kierowniczka Obserwatorium Równości Płci w Instytucie Spraw Publicznych.

Ministerstwo Pracy jest zaskoczone tym, że w stolicy likwidowane są miejsca w żłobkach z powodu wydłużonych urlopów. Informacji, że stało się tak w innych miastach w Polsce, urzędnicy nie posiadają.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

przecież pisze wyraźnie, że likwidowane są miejsca dla dzieci poniżej roku, a na to miejsce powstaną miejsca dla dzieci powyżej roku. Czy to źle, jeśli takie jest zapotrzebowanie?

miła, 2014-05-29 07:58:33 odpowiedz

polityka prorodzinna!

a, 2014-05-21 08:15:53 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE