PARTNER PORTALU
  • BGK

Żłobki zaczynają powoli znikać

  • PAP/Metro    21 maja 2014 - 06:57
Żłobki zaczynają powoli znikać

- Warszawa likwiduje kilkaset miejsc dla niemowlaków w żłobkach. Zdaniem urzędników są już niepotrzebne, bo rodzice coraz częściej korzystają z rocznego urlopu rodzicielskiego.
Do tej pory Warszawa miała przygotowane 823 miejsca dla niemowląt od piątego miesiąca do roku życia. Od września będzie ich tylko 230 w 12 żłobkach rozsianych po całej stolicy. Powód? Roczny urlop rodzicielski - donosi "Metro".

"Zaobserwowaliśmy o wiele mniejsze zainteresowanie miejscami dla niemowląt" - tłumaczy Katarzyna Pienkowska z biura prasowego ratusza. Dodaje, że w ub. roku w miejskich żłobkach było niespełna dwieście dzieci poniżej pierwszego roku życia. A miejsca zwolnione przez najmłodszych zajmą starsze dzieci.

Czytaj też:  MPiPS: 40 milionów na żłobki w gminach

"Podejrzewaliśmy, że wydłużenie urlopu rodzicielskiego może zainspirować samorządy do zamykania żłobków. Taki scenariusz dla kobiet oznacza w wielu przypadkach brak wyboru i zamknięcie w domu" - ostrzega Aleksandra Niżyńska, kierowniczka Obserwatorium Równości Płci w Instytucie Spraw Publicznych.

Ministerstwo Pracy jest zaskoczone tym, że w stolicy likwidowane są miejsca w żłobkach z powodu wydłużonych urlopów. Informacji, że stało się tak w innych miastach w Polsce, urzędnicy nie posiadają.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • miła, 2014-05-29 07:58:33

    przecież pisze wyraźnie, że likwidowane są miejsca dla dzieci poniżej roku, a na to miejsce powstaną miejsca dla dzieci powyżej roku. Czy to źle, jeśli takie jest zapotrzebowanie?
  • a, 2014-05-21 08:15:53

    polityka prorodzinna!