PARTNER PORTALU
  • BGK

Złotówka nie tylko za przedszkole publiczne?

  • PAP    22 maja 2013 - 19:30
Złotówka nie tylko za przedszkole publiczne?

Nie tylko przedszkola niepubliczne, ale także tzw. inne niepubliczne formy wychowania przedszkolnego, czyli np. niepubliczne punkty przedszkolne, będą mogły od 2015 r. przystąpić do programu "przedszkole za złotówkę" - proponują sejmowe komisje edukacji i samorządu.
We wtorek połączone sejmowe komisje: edukacji oraz samorządu terytorialnego wprowadziły do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, dotyczącego obniżenia opłat za przedszkola, zapisy dotyczące niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego. Poprawki do projektu rozszerzające katalog placówek, które mogą przystąpić do programu, zaproponował Marek Rząsa (PO).

Zgodnie z projektem nowelizacji od 1 września tego roku opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin bezpłatnych - ma wynieść nie więcej niż jeden złoty. Na obniżenie opłat wnoszonych przez rodziców za dodatkowe godziny opieki samorządy mają otrzymać dotację z budżetu państwa. Dotyczy to przedszkoli publicznych i publicznych innych form wychowania przedszkolnego.

Czytaj też: Godzina w przedszkolu za złotówkę

Obecnie, jeśli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż pięć godzin, gminy obciążają rodziców opłatami, których wysokość same ustalają. W Polsce są gminy, które w ogóle nie pobierają opłat z tego tytułu, jak i takie, gdzie opłata wynosi powyżej 3 zł za godzinę.

Na obniżenie opłaty, wnoszonej przez rodziców za dodatkowe godziny opieki, samorządy mają otrzymać dotację. Dostaną ją na każde dziecko w edukacji przedszkolnej niezależnie od tego, ile czasu spędza ono w placówce. Dotacja na jedno dziecko (w wieku 2,5-6 lat) w okresie wrzesień-grudzień 2013 r. będzie wynosić 414 zł.

W 2014 r. będzie to już 1242 zł na jedno dziecko (kwota roczna). Na ten cel w budżecie państwa zaplanowano na okres wrzesień - grudzień 2013 r. środki w wysokości 504 mln zł; w 2014 r. na ten cel przeznaczonych będzie 1 mld 560 mln zł. W kolejnych latach kwota ta ma być waloryzowana.

Projekt nowelizacji przewiduje także, że od 1 września 2015 r. przedszkola niepubliczne będą mogły otrzymać dotację z budżetu gminy w wysokości 100 proc. kosztów utrzymania dziecka w samorządowym przedszkolu publicznym.

Takie placówki będą musiały jednak dobrowolnie podporządkować się zasadom ustalonym przez gminy dla przedszkoli publicznych. Chodzi m.in. o wysokość opłat - maksymalnie 1 zł za każdą dodatkową godzinę - i takie same zasady rekrutacji. Obecnie przedszkole niepubliczne otrzymuje na każde dziecko 75 proc. kwoty, jaką dany samorząd przeznacza na dziecko w przedszkolu publicznym.

We wtorek posłowie wprowadzili do projektu zapis, zgodnie z którym na podobnych zasadach od 1 września 2015 r. dotację w wysokości 100 proc. będą mogły otrzymać także niepubliczne tzw. inne formy wychowania przedszkolnego, czyli np. niepubliczne punkty przedszkolne, czy niepubliczne zespoły wychowania przedszkolnego.

Poprawkę tę poparła minister edukacji Krystyna Szumilas. Zapewniła, że zmiana ta nie generuje dodatkowych kosztów dla budżetu państwa, gdyż kwoty jakie dostaną samorządy uzależnione są od liczby dzieci na danym terenie w edukacji przedszkolnej, a nie od miejsca gdzie ta edukacja będzie się odbywała.

Sławomir Kłosowski (PiS) z kolei złożył poprawkę, zgodnie z którą niepubliczne przedszkola i inne niepubliczne formy opieki przedszkolnej mogłyby przystąpić do programu już od 1 września 2014 r.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.