Zmiana kryteriów dochodowych pomoże wyrównać szanse edukacyjne

Podniesienie kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymywania pomocy społecznej, m.in. z 351 zł na 456 zł na osobę w rodzinie, pomoże w wyrównywaniu szans edukacyjnych - poinformował w Sejmie w środę MEN. Zmiana ma wejść w życie od 1 października 2012 r.
Zmiana kryteriów dochodowych pomoże wyrównać szanse edukacyjne

W Sejmie resort edukacji przedstawił posłom informację rządu o "realizacji zadań związanych z dystrybucją pomocy społecznej przez szkoły" oraz o "socjalnej funkcji szkoły".

"To informacja, która pokazuje szeroki wachlarz różnych rodzajów pomocy dla biednych rodzin i biednych uczniów w Polsce" - powiedział wiceminister edukacji Maciej Jakubowski.

Czytaj też: Kryterium dochodowe dla uczniów jest za niskie

W przedstawionym przez niego dokumencie, opracowywanym wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, znalazły się np. kwestie dotyczące pomocy państwa w zakresie dożywiania uczniów. Na dożywianie dzieci w szkołach - jak poinformował Jakubowski - w 2011 r. wydano 842 mln zł, gdy jeszcze w 2006 r. była to kwota 750 mln zł. "Proszę zauważyć, że przy tym maleje liczba uczniów i to bardzo znacząco" - dodał.

Czytaj też: Podwyższone progi pomocy uczniom

Wśród najważniejszych zmian mających poprawić sytuację najbiedniejszych uczniów Jakubowski wymienił podniesienie kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymywania pomocy społecznej. Wiceminister podał, że od 1 października 2012 r. do uzyskania takiego wsparcia będzie uprawniał dochód na osobę w rodzinie w wysokości 456 zł (obecnie jest to 351 zł).

W przypadku osoby samotnie prowadzącej gospodarstwo domowe kryterium dochodowe ustalono na 542 zł (aktualnie 477 zł). W związku z tymi zmianami wzrośnie m.in. maksymalna kwota zasiłku stałego z 444 zł na 529 zł.

Wiceszef MEN przedstawił również działania państwa związane ze świadczeniami rodzinnymi, przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, wyrównywaniem szans edukacyjnych, w tym poprzez dofinansowywanie zakupu podręczników szkolnych, pomocą stypendialną, profilaktyką zdrowotną oraz edukacją pozaszkolną i pozalekcyjną.

Informację rządu w sprawie pomocy społecznej dla uczniów skrytykowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Solidarnej Polski i złożyli wnioski o jej odrzucenie; informację skrytykował również posłowie Ruchu Palikota, którzy zapowiedzieli, że będą głosowali za jej odrzuceniem.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Kolejna pozorna poprawa. W czym 456 zł jest lepsze niż 351 zł na osobę? Nowa kwota to nieco ponad 1300 zł dochodu dla 3-osobowej rodziny. Lwią część z tego pochłonie opłata za mieszkanie (w wielu miastach nawet w mieszkaniach komunalnych może to być kwota bliska 1000 zł - z czynszem, prądem, gazem i...td.). Żeby w miarę sensownie przeżyć miesiąc minimalne wydatki na osobę w rodzinie powinny wynosić nie mniej niż ok. 80 zł dziennie (tyle mniej więcej wynosi stawka na utrzymanie więźnia), co daje miesięczny dochód minimalny na poziomie 2400 zł na osobę. I poniżej takiego dochodu powinna wchodzić pomoc społeczna. Przy tej kwocie 456 zł na osobę nie jest już nawet śmieszne - jest po prostu żałosne. rozwiń

krzyciel, 2012-08-30 11:54:25 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE