PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany dla maturzystów w pigułce

  • Anna Trojanowska    16 września 2011 - 12:28
Zmiany dla maturzystów w pigułce

Od 2015 roku planowane jest wprowadzenie gruntownych zmian w systemie maturalnym. Aktualnie trwają prace nad wypracowaniem nowej formuły egzaminu. Pierwsze nowości czekają maturzystów już w 2013 roku. Jak to wszystko ma wyglądać?
Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) zmieni się przede wszystkim lista przedmiotów maturalnych. Teraz uczeń będzie wybierał z dwunastu, a nie tak jak wcześniej z siedemnastu przedmiotów. Dodatkowo będą one podzielone na dwie kategorie. Do pierwszej należeć będą: język polski, historia, matematyka, biologia, geografia, fizyka i chemia. W drugiej znajdą się języki obce i wiedza o społeczeństwie. Maturzysta będzie musiał wybrać i zdać na poziomie rozszerzonym przynajmniej po jednym przedmiocie z obu grup.

Czytaj też: Losowanie zamiast prezentacji na maturze

- Przez dwa ostatnie lata każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej będzie uczył się dwóch przedmiotów, które chciałby zdawać na maturze, na poziomie rozszerzonym. To pozwoli mu lepiej przygotować się do egzaminu – informuje prof. dr hab. Tomasz Borecki z Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Z listy egzaminacyjnej znikną takie przedmioty jak filozofia, historia muzyki, historia sztuki, wiedza o tańcu, a także język łaciński i kultura antyczna.

Czytaj też: Nowa formuła matur jesienią

- Są to przedmioty rzadko wybierane przez uczniów, w związku z czym planujemy ich wykreślenie z listy – informuje rzeczniczka CKE, Mariola Konopka.  

Usunięcie owych przedmiotów wywołało burzę.

- To dyskryminacja uczniów ze szkół artystycznych. Z myślą o nich wprowadzone zostały takie przedmioty jak historia muzyki czy wiedza o tańcu. Teraz uczniowie chcący studiować, na przykład na Akademii Muzycznej, będą musieli zdawać dodatkowe egzaminy – ocenia Józef Szczyrba, dyrektor koneckiej szkoły muzycznej.

Jednak jedną z głównych zmian będzie odejście od prezentacji na ustnym egzaminie z języka polskiego. Zjawisko to wiąże się przede wszystkim z faktem, że uczniowie, zamiast samodzielnie pisać prezentację, wolą takową kupić.

- Prezentację zastąpić ma odpowiedź na wylosowane pytanie. Dzięki temu będzie można sprawdzić umiejętność formułowania wypowiedzi – informuje rzeczniczka CKE.

Zmiana ma nastąpić też w części pisemnej. Z arkusza zniknie czytanie ze zrozumieniem. Zmianę tę popierają poloniści, którzy uważali, że dotychczasowy egzamin ustny nie pokazywał faktycznego stanu wiedzy uczniów.

- Uczniowie, w wielu przypadkach, korzystali z prac swoich starszych kolegów. Często też zlecali napisanie prezentacji innym osobom – mówi nauczycielka języka polskiego, Dorota Czarnecka z kieleckiego liceum. – W ten sposób ciężko było ocenić, kto tak naprawdę zasłużył na przyznane punkty – dodaje.

Zanim jednak te reformy zostaną wprowadzone, już w maju 2013 roku, maturzystów czeka zmiana na podstawowej maturze pisemnej z języka polskiego. Będzie ona dotyczyła wypracowania.

- Do tej pory uczniowie mieli do wyboru dwa fragmenty lektur, na podstawie których pisali wypracowanie. W praktyce często okazywało się jednak, że część rozszerzona, gdzie maturzyści mieli większą swobodę myśli, wypadała dużo lepiej od części podstawowej. Dlatego na nowej maturze jeden z tematów nadal będzie dotyczył lektur, a drugi tekstu literackiego nieomawianego w szkole, ale ujętego w podstawie programowej – informuje Mariola Konopka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.