PARTNER PORTALU
 • BGK

Zmiany w oświacie, debata: MEN, samorządowcy, nauczyciele i rodzice będą rozmawiać o edukacji

 • PAP/AT    3 lutego 2016 - 14:59
Zmiany w oświacie, debata: MEN, samorządowcy, nauczyciele i rodzice będą rozmawiać o edukacji

Jak mówiła minister Zalewska, począwszy od marca, co drugi dzień będą odbywać się spotkania ekspertów poświęcone określonym tematom, poszczególnym przedmiotom (fot.men.gov.pl)

• Rusza ogólnopolska debata o systemie oświaty pod hasłem "Uczeń - rodzic-nauczyciel. Dobra zmiana"
• W debacie z MEN wezmą udział samorządowcy, nauczyciele, rodzice i uczniowie.
• Rozmowy będą dotyczyć szkolnictwa specjalnego, kształcenia zawodowego, finansowania i bezpieczeństwa.
Pod hasłem: "Uczeń - rodzic-nauczyciel. Dobra zmiana" rusza ogólnopolska debata o systemie oświaty. W jej ramach zaplanowano m.in. 16 dyskusji wojewódzkich z udziałem rodziców, uczniów i samorządowców - poinformowała minister edukacji Anna Zalewska.

"Chcemy wspólnie z obywatelami, osobami zainteresowanymi polską edukacją; uczniem, rodzicem, nauczycielem, organami prowadzącymi, akademikami rozpocząć debatę, by wspólnie w lipcu podsumować ją, a w sierpniu i wrześniu przygotować projekty zmian" - mówiła Zalewska na konferencji prasowej w Warszawie. Wyjaśniła, że chodzi o projekty ustawy i projekt podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Czytaj też: Anna Zalewska, zmiany w oświacie: od 2017 nie będzie egzaminu szóstoklasisty

"Diagnoza jest jednoznaczna: system edukacji trzeba zmienić. Zdiagnozowaliśmy kilkaset bardzo dużych i bardzo małych problemów" - powiedziała. Problemy te zostały zebrane w 16 grupach. Dyskutować nad nimi będą Eksperci Dobrej Zmiany - praktycy: nauczyciele i akademicy. Do MEN zgłosiło się ponad 2,5 tys. osób, spośród nich wyłoniono blisko 1,9 tys. ekspertów.

Czytaj też: Reforma oświaty, kwota wolna od podatku: Jakich zmian potrzeba gminom w 2016 roku?

Eksperci będą pracowali w 16 grupach. Każda z nich zajmie się innym tematem. Tymi tematami będą: kształcenie ogólne i zawodowe, organizacja nadzoru pedagogicznego, nowy awans zawodowy, system egzaminów zewnętrznych, doskonalenie zawodowe nauczycieli, finansowanie zadań oświatowych w samorządach, podstawa programowa kształcenia ogólnego, nauczanie wczesnoszkolne, wychowanie przedszkolne, organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej, uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, miejsce historii w szkole, wychowanie fizyczne, rodzic w szkole, wychowawcza rola szkoły, współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Czytaj też: Co zamierza Anna Zalewska? Pewne jest jedno. Spotka Rejtana

Równolegle do prac zespołów eksperckich w całej Polsce trwać będą wojewódzkie debaty. W marcu odbędą się one w województwach: mazowieckim, lubelskim, śląskim i podlaskim, w kwietniu - w woj. zachodniopomorskim, łódzkim, podkarpackim i lubuskim, w maju - w woj. dolnośląskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i opolskim, a w czerwcu - w woj. małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Debaty będą miały swoje cztery tematy przewodnie: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie i bezpieczeństwo. Dyskusje będą odbywały się w formule: cztery województwa dyskutują o jednym z czterech tematów. Szkolnictwo specjalne będzie tematem głównym debat w województwach: lubuskim, podlaskim, śląskim i małopolskim, kształcenie zawodowe - w woj. kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim i opolskim, finansowanie - w woj. zachodniopomorskim, dolnośląskim, świętokrzyskim i podkarpackim, a bezpieczeństwo - w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i łódzkim.KOMENTARZE (6)

 • Precz z dyskryminacją, 2016-06-15 17:58:50

  Wybór rodzica, dobro dziecka. Czesne za szkołę niepubliczną powinno być odliczone od podatku rodzica.
 • Tłumacz, 2016-02-06 18:27:38

  Do Zlikwidować: Pewnie, że zlikwidować gimnazja, popieram. "Urowniłowkę" jednak mieliśmy już wystarczająco długo. 8+4=12=6+3+3. Nikt pracy nie straci. Zakaz nadgodzin? Nie słszałem większego absurdu.
 • Zlikwidować, 2016-02-06 15:38:22

  Osobiście uważam, że gimnazja powinny być zlikwidowane! Ośmioletnia podstawówka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem i ułatwia zapanowanie nad dziećmi! Szkoła powinna służyć dzieciom a nie być jedynie miejscem zatrudnienia nauczycieli, ich opinia nie jest więc obiektywna! Aczkolwiek uważam, że bar...dzo mądrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie ustawy regulującej równy podział ilości godzin nauczycieli i zakaz nadgodzin! Dzięki temu faktycznie nauczyciele nie straciliby pracy I nie byłoby sytuacji, że  jeden ma 26 godzin a inny tylko 8!! Uważam, że to rozwiązałoby problem uczniów i nauczycieli. Pozdrawiam,  Ania  rozwiń