Zmiany w urlopach zdrowotnych dla nauczycieli

MEN przygotował projekty nowych rozwiązań legislacyjnych w Karcie Nauczyciela, wśród których są również zapisy zmieniające zasady przyznawania i korzystania przez nauczycieli z urlopów zdrowotnych. Wiemy, jakie będą zmiany.
Zmiany w urlopach zdrowotnych dla nauczycieli
Nauczanie to bardzo specyficzna, misyjna praca, polegająca na tym, że dzieci się nie tylko edukuje, ale też wychowuje – głosiła Anna Zalewska w kampanii wyborczej/Fot.arch.SP 25 w Kielcach

• Według nowych przepisów urlopu dla poratowania zdrowia można by udzielać na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

• Samorządowcy obawiają się, że po ustaleniu nowej sieci szkół i likwidacji gimnazjum będzie większe odchodzenie na urlop dla poratowania zdrowia.

• Zdaniem związkowców samorządy utrudniają korzystanie z urlopu zdrowotnego.

Związkowcy za najważniejsze uważają propozycje zmiany w art. 66 oraz Art. 73 Karty Nauczyciela.

– MEN przede wszystkim uznał za potrzebne doprecyzowanie celu, na jaki nauczyciel chce wziąć urlop dla podratowania zdrowia. Według nowych przepisów będzie on udzielany tylko z powodu schorzeń zagrażających wystąpieniem choroby zawodowej bądź choroby, w której istotną rolę mogą odgrywać czynniki środowiska, pracy, bądź sposób wykonywania pracy – wyjaśnił w rozmowie z PortalSamorządowy Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

– Według nowych przepisów urlopu dla poratowania zdrowia można by udzielać na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Urlop dla poratowania zdrowia ma nie kolidować z urlopem wypoczynkowym, a doprecyzowanie, kiedy można go udzielić, aby tak właśnie było, dotyczyć ma całego 7-letniego okresu zatrudnienia na czas nieokreślony – podkreślał wiceprezes Baszczyński.

Potrzeba nowelizacji Karty Nauczyciela

O potrzebie zmiany zasad korzystania przez nauczycieli z urlopów na poratowanie zdrowia MEN mówiło już od 2012 r. I zawsze temat ten budził wśród nauczycieli skrajne emocje. Urlop dla poratowania zdrowia miał zmienić się już w styczniu 2014 roku. Jednak nowelizacja Karty Nauczyciela pozostawała wciąż na etapie konsultacji międzyresortowych.

Trzyletniego urlopu dla poratowania zdrowia zapisanego w Karcie Nauczyciela broniła też Anna Zalewska, jeszcze jako przyszła szefowa MEN-u w kampanii wyborczej. W rozmowie z Janiną Paradowską w radiu TOK FM mówiła, że trzy lata urlopu to nie jest dużo. – Nauczyciel musi mieć czas na zresetowanie się – głosiła Anna Zalewska, przyszła minister edukacji w rządzie PiS. Przypomniała, że to "nie są trzy lata wolne". – Nauczanie to bardzo specyficzna, misyjna praca, polegająca na tym, że dzieci się nie tylko edukuje, ale też wychowuje – podkreślała.

Czytaj też: Referendum edukacyjne. PO i PSL chcą głosowania: "Sorry, jest za późno" to nie argument?

Dlatego zapowiedzi zmian w zasadach udzielania urlopów zdrowotnych zaskoczyły nauczycieli. Ich konieczność MEN argumentowało sytuacją, jaka powstała wskutek wygaszania gimnazjów i niepewnej sytuacji w oświacie. Przyjęto, że coraz więcej nauczycieli, zwłaszcza tych, którzy nie zostaną zatrudnieni, zechce skorzystać z urlopów dla poratowania zdrowia.

Dzięki temu jeszcze przez rok mogą pobierać pensje, dodatek za wysługę lat oraz inne świadczenia pracownicze i uchronić się przed ewentualnym zwolnieniem. Część pedagogów może też pójść na te urlopy, mając świadomość, że zasady udzielania tego świadczenia się zmienią.

 


KOMENTARZE (9)ZOBACZ WSZYSTKIE

18 godzin to idee fix , to nie maszyna , żę się przed nią staje i właczy, uczeń ma mieć ciekawe zajęcia inaczej błądzi po obłokach. W starszych klasach naprawdę trzeba się przyłożyć by nie zanudzić, a tym którzy naprawdę chcą się uczyć dostarczyć takiej wiedzy by zdali egzaminy, Bajki o lekkiej prac...y nauczycieli opowiadają ci, którzy jej nie znają. Wakacje też- przecież to dzieci mają wolne, ferie także, nauczyciel by nie sfiksować także takiego resetu potrzebuje. rozwiń

nauczyciel - były, 2017-05-19 09:32:26 odpowiedz

Przez 18 lat pracowałam w lokalnych mediach i jako jako PR-owiec w uczelni wyższej. Zamykałam biuro i już. Teraz jestem nauczycielem- polonistą. Mogę porównać. Szacunek dla nauczycieli. O 18-godzinach tygodniowo możesz pomarzyć. Sprawdzanie prac, przygotowywanie się do zajęć, prowadzenie kółek, szko...lne i pozaszkolne konkursy, akademie, szkolenia, zajęcia wyrównawcze i dla dzieci zdolnych. Wracasz do domu a wieczorem siadasz do pracy. Musisz zadbać, żeby lekcja była atrakcyjna, jeśli chcesz skupić uwagę młodzieży. Więc nie bredź proszę o przywilejach. Ja zaświadczam - to niełatwy kawałek chleba. rozwiń

M., 2017-05-18 21:45:13 odpowiedz

Do Jeszcze nauczyciel:

Majpolonisty, 2017-05-18 19:02:47 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE