PARTNER PORTALU
 • BGK

Zmiany w urlopach zdrowotnych dla nauczycieli

 • Włodzimierz Kaleta    16 maja 2017 - 14:06
Zmiany w urlopach zdrowotnych dla nauczycieli
Nauczanie to bardzo specyficzna, misyjna praca, polegająca na tym, że dzieci się nie tylko edukuje, ale też wychowuje – głosiła Anna Zalewska w kampanii wyborczej/Fot.arch.SP 25 w Kielcach

MEN przygotował projekty nowych rozwiązań legislacyjnych w Karcie Nauczyciela, wśród których są również zapisy zmieniające zasady przyznawania i korzystania przez nauczycieli z urlopów zdrowotnych. Wiemy, jakie będą zmiany.
• Według nowych przepisów urlopu dla poratowania zdrowia można by udzielać na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

• Samorządowcy obawiają się, że po ustaleniu nowej sieci szkół i likwidacji gimnazjum będzie większe odchodzenie na urlop dla poratowania zdrowia.

• Zdaniem związkowców samorządy utrudniają korzystanie z urlopu zdrowotnego.

Związkowcy za najważniejsze uważają propozycje zmiany w art. 66 oraz Art. 73 Karty Nauczyciela.

– MEN przede wszystkim uznał za potrzebne doprecyzowanie celu, na jaki nauczyciel chce wziąć urlop dla podratowania zdrowia. Według nowych przepisów będzie on udzielany tylko z powodu schorzeń zagrażających wystąpieniem choroby zawodowej bądź choroby, w której istotną rolę mogą odgrywać czynniki środowiska, pracy, bądź sposób wykonywania pracy – wyjaśnił w rozmowie z PortalSamorządowy Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

– Według nowych przepisów urlopu dla poratowania zdrowia można by udzielać na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Urlop dla poratowania zdrowia ma nie kolidować z urlopem wypoczynkowym, a doprecyzowanie, kiedy można go udzielić, aby tak właśnie było, dotyczyć ma całego 7-letniego okresu zatrudnienia na czas nieokreślony – podkreślał wiceprezes Baszczyński.

Potrzeba nowelizacji Karty Nauczyciela

O potrzebie zmiany zasad korzystania przez nauczycieli z urlopów na poratowanie zdrowia MEN mówiło już od 2012 r. I zawsze temat ten budził wśród nauczycieli skrajne emocje. Urlop dla poratowania zdrowia miał zmienić się już w styczniu 2014 roku. Jednak nowelizacja Karty Nauczyciela pozostawała wciąż na etapie konsultacji międzyresortowych.

Trzyletniego urlopu dla poratowania zdrowia zapisanego w Karcie Nauczyciela broniła też Anna Zalewska, jeszcze jako przyszła szefowa MEN-u w kampanii wyborczej. W rozmowie z Janiną Paradowską w radiu TOK FM mówiła, że trzy lata urlopu to nie jest dużo. – Nauczyciel musi mieć czas na zresetowanie się – głosiła Anna Zalewska, przyszła minister edukacji w rządzie PiS. Przypomniała, że to "nie są trzy lata wolne". – Nauczanie to bardzo specyficzna, misyjna praca, polegająca na tym, że dzieci się nie tylko edukuje, ale też wychowuje – podkreślała.

Czytaj też: Referendum edukacyjne. PO i PSL chcą głosowania: "Sorry, jest za późno" to nie argument?

Dlatego zapowiedzi zmian w zasadach udzielania urlopów zdrowotnych zaskoczyły nauczycieli. Ich konieczność MEN argumentowało sytuacją, jaka powstała wskutek wygaszania gimnazjów i niepewnej sytuacji w oświacie. Przyjęto, że coraz więcej nauczycieli, zwłaszcza tych, którzy nie zostaną zatrudnieni, zechce skorzystać z urlopów dla poratowania zdrowia.

Dzięki temu jeszcze przez rok mogą pobierać pensje, dodatek za wysługę lat oraz inne świadczenia pracownicze i uchronić się przed ewentualnym zwolnieniem. Część pedagogów może też pójść na te urlopy, mając świadomość, że zasady udzielania tego świadczenia się zmienią.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (19)

 • czytelniczka, 2017-10-30 08:17:11

  Do gość: Guzik prawda, jakie dwa miesiace? jak dobrze sie policzyc to wychodzi miesiąc. W innej pracy tez mozna miec miesiac wolnego. Wiem, co mówie , bo sama taki miałam. Jak dobrze zliczonoby godziny nauczycieli w tygdoniu, to wyszloby ze pracujemy po 50 g a nie tylko18 czy 40.
 • czytelniczka, 2017-10-30 08:14:03

  Do Mlody: Zapraszam wiec do szkoły na miesiac, a zobaczymy czy az tak miło . Pracowałam tez poza szkoła. i po 11 latach w pracy w szkolnictwie rozgląda sie za inn a praca,.
 • Mlody, 2017-10-29 15:30:35

  Do barbara: Ty też możesz iść do innej.Wice wersa. I zapierdzielaj po 10 godz dziennie bo rak wygląda teraz praca. I urlopu tylko 26 dni.