PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w ustawie oświatowej. MEN ma podręcznik dla rodziców 6- i 7-latków

  • AT    24 lutego 2016 - 13:14
Zmiany w ustawie oświatowej. MEN ma podręcznik dla rodziców 6- i 7-latków
Spotkanie minister Anny Zalewskiej z samorządowcami ws. Karty Nauczyciela (fot.men.gov.pl)

• MEN przygotowało poradnik "„Rodzice, macie wybór! Wychowanie przedszkolne i edukacja szkolna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego"”.
• W poradniku znajdują się m.in. informacje o zasadach rekrutacji do szkół i przedszkoli po nowelizacji ustawy oświatowej.
"Rodzice, macie wybór!" to przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej publikacja skierowana do rodziców dzieci sześcio- i siedmioletnich. Czyli tych opiekunów, którzy stoją przed ważną decyzją, czy od 1 września 2016 r. ich dzieci mają rozpocząć edukację szkolną, czy pozostać w przedszkolu.

W poradniku znajdują się m.in. informacje dotyczące zmian w ustawie o systemie oświaty, a także zasadach rekrutacji do przedszkola. Publikacja informuje o procedurze odwoławczej w rekrutacji oraz zadaniach gminy w organizacji i prowadzeniu placówek wychowania przedszkolnego. Poradnik wyjaśnia też kwestie związane z zasadami przyjmowania dzieci do klasy I szkoły podstawowej, czy odroczeniem dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dodatkowo publikacja zawiera zestawienie najważniejszych pytań rodziców i odpowiedzi ekspertów MEN.

Czytaj też: Podstawa programowa, wychowanie przedszkolne i wczesnoszkolne: Co się zmieni?

Przypomnijmy, że 29 grudnia 2015 roku uchwalono ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty. Najważniejsze zmiany dotyczyły m.in.: obowiązku szkolnego dziecka od siódmego roku życia, a także prawa do rozpoczęcia edukacji szkolnej dziecka od szóstego roku życia. Ustawa wprowadzała obowiązek przedszkolny dla dziecka sześcioletniego oraz prawa dziecka w wieku od trzeciego do piątego roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego.

Czytaj też: Raport o sześciolatkach w szkołach: Ile pierwszych klas?

W związku z nowelizacją ustawy oświatowej uruchomiono w MEN cztery numery telefonów dla rodziców i opiekunów. Są one dedykowane tym, którzy chcieliby zasięgnąć szczegółowych informacji w zakresie rozpoczęcia edukacji swoich dzieci.

Zobacz publikację w dziale multimedia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.