PARTNER PORTALU
  • BGK

ZMP apeluje do MEN o zwiększenie środków na organizację zajęć pozalekcyjnych

  • TK    14 lutego 2018 - 09:25
ZMP apeluje do MEN o zwiększenie środków na organizację zajęć pozalekcyjnych
Zdaniem ZNP, samorządów nie stać na efektywne organizowanie zajęć dodatkowych (Fot. Pixabay)

Związek Miast Polskich apeluje do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej na zajęcia pozalekcyjne. ZNP podkreśla, że wielu samorządów nie stać na samodzielne finansowanie takich zajęć.
Jak zaznacza Związek Miast Polskich, zajęcia pozalekcyjne są jedną z kluczowych form pracy z dziećmi i młodzieżą. Samorządy w różny sposób praktykują organizację takich zajęć. Jednym z rozwiązań jest ich bezpłatne prowadzenie przez nauczycieli w myśl art. 42 ust 2 ustawy Karta Nauczyciela.

"Gdyby nie zaangażowanie i pasja nauczycieli, wiele zajęć zniknęłoby z oferty pracy szkół. Ich realizacja, w kontekście zapisu art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela budzi jednak wiele kontrowersji, przede wszystkim wśród związków zawodowych. Na tym tle pojawia się coraz więcej konfliktów pomiędzy, z jednej strony samorządami i dyrektorami szkół, a z drugiej nauczycielami
i reprezentującymi ich związkami zawodowymi." - czytamy w stanowisku ZMP.

Reforma edukacji: Miało być bezkosztowo, w rzeczywistości jest inaczej

Jak zaznacza związek, samorządy starając się nie dopuścić do zubożenia oferty edukacyjnej, finansują zajęcia pozalekcyjne z własnych środków. Wydają tym samym od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów złotych rocznie.

ZNP proponuje Ministerstwu Edukacji jedno z dwóch rozwiązań. Pierwszym jest zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej i dofinansowanie samorządów na organizację zajęć pozalekcyjnych. Drugim, przeznaczenie części subwencji oświatowej na organizację zajęć pozalekcyjnych na zasadzie, jaka obowiązuje przy organizacji kształcenia osób niepełnosprawnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • =====, 2018-02-14 20:35:48

    Kto skorzysta z tych środków, a tylko ci którzy nic nie potrafią nauczyć.