PARTNER PORTALU
  • BGK

Znalazły się pieniądze na podwyżki dla pracowników uczelni

  • PAP    21 maja 2015 - 13:50
Znalazły się pieniądze na podwyżki dla pracowników uczelni

Wzrost płac został przewidziany nie tylko dla nauczycieli akademickich i pracowników naukowych, ale też dla innych cywilnych pracowników uczelni publicznych (fot. fotolia)

Minister finansów na wniosek minister nauki i szkolnictwa wyższego podjął decyzję o uruchomieniu odpowiednich środków.
Ponad 1 mld zł trafi w tym roku na podwyżki wynagrodzeń pracowników uczelni publicznych.

- Podwyżki dotyczą okresu od stycznia 2015 roku, a więc będą wypłacane z wyrównaniem - zaznaczono w komunikacie resortu nauki.

Resort podsumowuje, że w ciągu ostatnich trzech latach rząd zagwarantował wzrost przeciętnych wynagrodzeń pracowników uczelni publicznych o 30 proc. Oznacza to, że co roku ich płaca wzrasta średnio o 9,14 proc. Związane z tym łączne wydatki budżetu państwa wynoszą ok. 5,7 mld zł.

Czyta też: Manifestacja ZNP w sprawie podwyżek. MEN odpowiada: nie ma środków

W 2013 roku rząd przeznaczył ponad 900 mln zł na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników uczelni publicznych. W roku 2014 na podniesienia ich uposażenia przekazano kolejne 950 mln zł.

W komunikacie poinformowano, że w tym roku z miliarda złotych przeznaczonych na podwyżki prawie 850 mln zł trafi do uczelni publicznych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego (część uczelni nadzorowana jest przez innych ministrów - np. kultury, zdrowia, obrony).

Wzrost płac został przewidziany nie tylko dla nauczycieli akademickich i pracowników naukowych, ale też dla innych cywilnych pracowników uczelni publicznych (z wyłączeniem zatrudnionych w domach i stołówkach studenckich).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • K., 2015-05-21 16:57:45

    900 mln w 2013 r. + 950 mln w 2014 r., w tym roku tajemnicze "ponad miliard", ale tylko 850 mln do uczeli publicznych, skąd w takim razie "łączne wydatki budżetu państwa wynoszą ok. 5,7 mld zł."?