Znamy wyniki kontroli śląskich matur

Powoływanie zespołów nadzorujących maturę w dniu egzaminu, ustalanie tematów na egzamin ustny po terminie, a w jednym przypadku wprowadzenie maturzysty w błąd - wykryło Śląskie Kuratorium Oświaty, które przeprowadziło kontrolę w 55 szkołach woj. śląskiego.

Kontrola została przeprowadzona w tych szkołach ponadgimnazjalnych, w których zdawalność egzaminu maturalnego zorganizowanego w maju 2011 roku wypadła znaczenie poniżej średniej krajowej, oraz tam, gdzie do matury przystąpiła mniej niż połowa uczniów, tak jak np. w jednej z częstochowskich szkół, gdzie na 50 uczniów zdawało 20.

Wizytatorzy Śląskiego Kuratorium Oświaty przyjrzeli się także szkołom, o których skontrolowanie wnioskowały samorządy. Jak wynika z informacji, jakie w piątek zostały przedstawione, przez Śląskie Kuratorium Oświaty, z prośbą o interwencję zwróciła się niemal połowa powiatów woj. śląskiego.

To była pierwsza kontrola na taką skalę w szkołach ponadgimnazjalnych woj. śląskiego.

W piątek kuratorium oświaty zaprezentowało wstępne wyniki.

"Kontrole wynikały z pewnych nieprawidłowości, jakie zostały zauważone w czasie obserwacji egzaminów maturalnych, oraz po informacji, jakie przekazała kuratorium Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie. W tym ostatnim przypadku chodziło o unieważnienie kilkunastu matur z powodu niesamodzielnej pracy, czyli ściągania" - powiedział śląski kurator oświaty Stanisław Faber.

W trakcie kontroli wyszło także na jaw, że maturzysta z jednej ze szkół ponadgimnazjalnych w powiecie myszkowskim, został wprowadzony w błąd. Został poinformowany, że nie zdał egzaminu obowiązkowego z matematyki, podczas gdy miał poprawiać język niemiecki. Maturzysta zorientował się w dniu poprawki, kiedy Okręgowa Komisja Egzaminacyjna przygotowała dla niego test z języka niemieckiego. "Ta pomyłka wynikała z niefrasobliwości dyrektora szkoły" - powiedział Faber.

Pozostałe przypadki dotyczyły łamania procedur związanych z organizacją egzaminu, m.in. powoływania zespołów nadzorujących matury w dniu egzaminu, podczas gdy szkoły miały na to czas do 4 kwietnia 2011 roku, a także powoływania w skład tych zespołów np. wychowawców klas, co jest niezgodne z zasadami maturalnymi oraz oddania listy tematów na egzamin ustny po terminie, czyli po 10 kwietnia.

Pełne wyniki informacji "o kontrolach doraźnych z zakresu organizacji egzaminu maturalnego przez dyrektora szkoły" zostaną przedstawione dyrektorom szkół pod koniec listopada, żeby - jak to ujął kurator oświaty - "nie dochodziło w przyszłości do dramatycznych sytuacji" jak w powiecie myszkowskim, a także "aby uwrażliwić dyrektorów szkół" na procedury, żeby z dużo większą starannością organizowali w przyszłości egzaminy zewnętrzne.

W maju 2011 roku, w woj. śląskim do egzaminu maturalnego przystąpiło po raz pierwszy 39 tys. maturzystów. Prawie 10 tys. matury nie zdało.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE