PARTNER PORTALU
  • BGK

Znów połączą szkoły?

  • PAP    18 stycznia 2012 - 06:49
Znów połączą szkoły?

Rząd wraca do pomysłu, by umożliwić przedszkolom i szkołom tworzenie grup przedszkolno-podstawowych i gimnazjalno-licealnych. Taka regulacja znalazła się niespodziewanie w projekcie noweli ustawy o finansach publicznych.
Grupy miałyby łączyć kilka placówek mogących się mieścić w różnych budynkach. Argumentem są m.in. oszczędności - zespół szkół mógłby zatrudniać jednego dyrektora, zaoszczędziłby na administracji, łatwiej byłoby mu zapewnić etat np. dla psychologa czy nauczyciela przedmiotów artystycznych - informuje "Rzeczpospolita".

O pomyśle było głośno w 2010 r., ale w maju 2011 r. po interwencjach Związku Nauczycielstwa Polskiego premier Donald Tusk zdecydował, że wprowadzenie zmian zostanie odroczone.

- Teraz wprowadza się je tylnymi drzwiami, bez konsultacji ze środowiskiem oświatowym. Dlatego zostały zapisane w projekcie ustawy o finansach publicznych. Budzi to nasze zdumienie i krytykę - mówi prezes ZNP Sławomir Broniarz.

W jego ocenie, tworzenie grup szkół może być preludium do likwidacji niektórych placówek.

- Trzy przedszkola zostaną połączone w grupę, a po jakimś czasie okaże się, że bardziej opłaca się zrobić dwa większe zamiast trzech i rodzice będą musieli dowozić dzieci do odleglejszej placówki - mówi.

Dlaczego teraz zdecydowano się na wprowadzenie zmian po cichu, przy okazji nowelizacji ustawy o finansach publicznych? "Rz" nie udało się we wtorek uzyskać komentarza resortu edukacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • STRASZNE RZECZY, 2012-01-18 14:33:41

    będzie to bardzo trudne...
  • jac55mal, 2012-01-18 11:06:34

    Dlaczego ? Tylko do końca lutego organ prowadzący placówki edukacyjne może przedstawić projekt zmian organizacyjnych sieci placówek czy ich struktury organizacyjnej. Oczywiście zmian przewidywanych od września bieżącego roku.