PARTNER PORTALU
  • BGK

ZNP broni świetlic i bibliotek

  • GK/znp.edu.pl    1 listopada 2011 - 10:58
ZNP broni świetlic i bibliotek

Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje przeciw likwidacji świetlic i bibliotek w Chmielniku.
Związek wystąpił do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w gminie Chmielnik. Zaapelował też do świętokrzyskiego kuratora oświaty o odwołanie dyrektorów szkół.

Wątpliwości ZNP budzi kwestia niewydatkowania środków subwencji oświatowej na prowadzenie bibliotek szkolnych.

Związek niepokoją zmiany organizacyjne w strukturze szkół prowadzonych przez gminę Chmielnik, polegające na przejęciu prowadzenia świetlic i bibliotek przez Chmielnickie Centrum Kultury.

„Przejęcie to nastąpiło na podstawie porozumienia nawiązanego pomiędzy dyrektorami szkół a dyrektorem Chmielnickiego Centrum Kultury. Jednocześnie w tym samym czasie dyrektor Chmielnickiego Centrum Kultury wystąpił do nauczycieli świetlic i bibliotek szkolnych z propozycją nawiązania umowy o pracę. Działania dyrektorów szkół, jak i dyrektora Chmielnickiego Centrum Kultury, bezpośrednio są powiązane z ustnymi poleceniami organu prowadzącego, zmierzającymi w sposób całkowicie bezprawny i bezpodstawny do likwidacji szkolnych bibliotek. Takie postępowanie jest rażącym naruszeniem obowiązującego prawa” – czytamy w liście do prezesa NIK.

Według ZNP szkoła publiczna powinna zapewnić uczniom możliwość korzystania z biblioteki. Jednocześnie nie jest możliwa realizacja tego celu statutowego szkoły poprzez inny podmiot, jakim jest Chmielnickie Centrum Kultury.

„Nie można bowiem wyzbyć się obowiązku ustawowego i jednocześnie realizować go poprzez działanie innego podmiotu. Potwierdzają to regulacje prawne rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, które wprost stwierdzają, że to właśnie szkoła ma obowiązek zorganizować w szkole bibliotekę, zaś statut szkoły określa szczegółowo organizację biblioteki szkolnej i zadania nauczyciela bibliotekarza” – argumentuje związek.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • polonista, n-bibliotekarz, 2011-11-09 10:19:46

    To w bibliotekach szk. uczniowie nabywają kultury czytelniczej. Jeśli nie będzie bibliotek szk. to również biblioteki publiczne nie będą miały czytelników. A odbieranie statusu nauczycielom bibliotekarzom jest podlościa. A co z prawami nabytymi. Dlaczego my nauczyciele bibliotekarze mamy ponosić kon...sekwencje kryzysu?. To my oprócz wykształcenia pedagogicznego bywamy na warsztatach i szkolneniach organizowanych przez ODN i związanymi z praca z uczniami.  rozwiń
  • n-bibliotekarz, 2011-11-08 08:39:36

    Oburzona jestem działaniami samorzadów. Mam wrażenie że te osoby nie bywały w bibliotekach szkolnych i nie bywaja w bibliotekach publicznych. Działalność obu placówek jest różna. W szkole powinna być biblioteka szk., którą prowadzi nauczyciel bibliotekarz. Pracujemy zgodnie z podstawą programową w s...tałym kontakcie z nauczycielami i pedagogiem. Uczniowie przychodzą do nas na zajęcia lekcyjne. Szkoda, że zrezygnowano z edu. czytelniczej i medialnej. Uczniowie maja problemy z czytaniem(gimnazjum). Jak w takiej sytuacji mówić o zrozumieniu takstu.  rozwiń