PARTNER PORTALU
 • BGK

ZNP chce dodatkowego nadzoru nad JST

 • AW    25 października 2012 - 17:21
ZNP chce dodatkowego nadzoru nad JST

Prezesi oddziałów Związku Nauczycielstwa Polskiego popierają pomysł ustanowienia dodatkowego nadzoru prawnego dla samorządów w zakresie oświaty.
Prezesi oddziałów ZNP zaprotestowali przeciwko wyzbywaniu się przez organy władzy samorządowej ustawowych zadań oświatowych. Zarzucają samorządowcom, że dążą do przekazywania szkół fundacjom, stowarzyszeniom i spółkom oraz do wprowadzenia mechanizmów rynkowych do systemu edukacji oraz zminimalizowanie nadzoru pedagogicznego.

- Przyjęcie takich rozwiązań prowadzi do demontażu publicznej edukacji i będzie skutkowało obniżeniem jakości kształcenia młodego pokolenia Polaków - czytamy w stanowisku prezesów oddziałów ZNP z 24 października (stanowisko publikujemy poniżej w dziale Multimedia).

Związkowcy wytykają niektórym JST niewłaściwe zarządzanie finansami publicznymi, nietrafione inwestycje czy decyzje podejmowane z myślą o oszukaniu oszczędności w oświacie.

Czytaj też: W szkolnej bibliotece i świetlicy musi być nauczyciel

- Dlatego popieramy zaproponowane przez przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży rozwiązania, mające na celu ukształtowanie nadzoru prawnego nad jednostkami samorządu terytorialnego - czytamy dalej w stanowisku.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (3)

 • podpisałem, 2012-10-26 22:57:47

  @radny 2012 - to nie nauczyciele wywołali/ogłosili kryzys. Dlaczego społeczeństwo ma płacić za błędy i rozrzutność rządzących? JST są tylko płatnikiem, czyli niepotrzebnym ogniwem na drodze pieniedzy od budżetu państwa do szkoły. Trzeba mieć bardzo mało krytycyzmu i bardzo rozbudowane ego, aby utożs...amiać wolę urzędników i funkcjonariuszy z wolą samorządu, bo samorząd to nie wójt i radni, ale ogół mieszkańców. Ci prezesi ZNP nie postulują ograniczenia przywilejów dla olbrzymiej rzeszy radnych, Oni domagają się tylko poszanowania dla obowiązującego prawa. Tylko tyle, a u @radnego 2012 już pojawia się irytacja. Uderz w stół?  rozwiń
 • radny 2012, 2012-10-26 12:47:45

  Ci prezesi chyba żyją nie w tym kraju i nie w tych czasach.Karta powinna byc natychmiast zlikwidowana i JST jako płatnicy mają pełne prawa zarządzać zgodnie z wolą samorządu.Nauczyciele pozostają jako jedyni,którzy nie chcą zauważyć iż jest kryzys i oni też muszą ponieść związane z nim koszty....  rozwiń
 • pllo, 2012-10-25 19:18:40

  Jeżeli wszystko ma być komercyjne (patrz 5 pkt-ów Arłukowicza, tekst jw) to po co nam cały ten administracyjno - biurokratyczny garb. Z zadań własnych pozostania utrzymanie siebie?